Pierwsza księżycowa podróż ludzi od 1972 roku. Załoga wybrana. "Nie mogę przepuścić okazji. Moja dusza o to błaga"

Japoński miliarder, magnat rynku mody Yusaku Maezawa ogłosił załogę planowanego na przyszły rok prywatnego lotu wokół Księżyca na statku kosmicznym firmy SpaceX. Na liście jest amerykański youtuber, południowokoreański DJ, indyjski aktor i czeski choreograf.
Zobacz wideo

W 2018 roku Maezawa został pierwszą osobą wpisaną na listę pasażerów lotu SpaceX zaplanowanego wokół Księżyca. Zapowiedział wówczas, że pokryje koszty podróży również dla ośmiu innych osób. W ubiegłym roku rozpoczął poszukiwanie kandydatów wśród przedstawicieli zawodów kreatywnych.

W grupie wybranych znaleźli się: amerykański DJ Steve Aoki, południowokoreański raper TOP, czeski tancerz i choreograf Yemi A.D., irlandzka fotografka Rhiannon Adam, amerykański youtuber popularno-naukowy Tim Dodd, brytyjski fotograf przyrody Karim Iliya, amerykański filmowiec Brendan Hall i indyjski aktor Dev Joshi.

Amerykańska snowboardzistka, mistrzyni olimpijska Kaitlyn Farrington i japońska tancerka Miyu zostały wyznaczone jako rezerwowe członkinie załogi - podano na stronie internetowej misji, nazwanej przez Maezawę DearMoon.

- Nie mogę przepuścić tej okazji. Moja dusza o to błaga - mówi DJ Aoki na nagraniu promocyjnym opublikowanym na stronie misji.

Pierwsza księżycowa podróż ludzi od 1972 roku

Planowany na przyszły rok lot byłby pierwszą księżycową podróżą ludzi od 1972 roku - podkreśla BBC. W programie jest okrążenie Księżyca i zbliżenie się na odległość 200 km do jego powierzchni. Podróż ma potrwać osiem dni od startu do powrotu na Ziemię.

Amerykańskie urzędy nie wydały jednak jak dotąd zgody na użycie systemu Starship, który ma zostać wykorzystany. Statek kosmiczny nie został nawet jeszcze zatwierdzony do lotu na orbicie Ziemi, choć z powodzeniem przeszedł próbny start w maju 2021 roku - zaznacza BBC.

Nie ujawniono, ile Maezawa zgodził się zapłacić za lot kosmiczny, ale według szefa firmy SpaceX Elona Muska to było "dużo pieniędzy". W ubiegłym roku japoński biznesmen i jego asystent stali się pierwszymi turystami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie spędzili 12 dni.

Maezawa dorobił się fortuny na detalicznym handlu internetowym w branży mody. Magazyn "Forbes" oszacował w ubiegłym roku wartość jego majątku netto na 1,9 miliarda dolarów. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM