Joe Biden podjął decyzję w sprawie wsparcia ukraińskiej armii. "Ten sprzęt jest już w drodze"

Prezydent USA Joe Biden wydał w piątek zgodę na przekazanie Ukrainie wartego 275 mln dolarów pakietu pomocy militarnej. W tej partii amerykańskiej pomocy znajdą się m.in. systemy wzmacniające obronę powietrzną oraz do walki z dronami, a także amunicja.
Zobacz wideo

Nowy pakiet obejmuje nieokreśloną liczbę dodatkowych rakiet do wyrzutni HIMARS, a także 80 tys. pocisków artyleryjskich kaliber 155 mm, około 150 generatorów i pojazdy wojskowe Humvee - czytamy w zestawieniu opublikowanym na stronie amerykańskiego ministerstwa obrony.

- Ten sprzęt jest już drodze na Ukrainę - przekazał dziennikarzom w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby.

To 27. transza pomocy dla Ukrainy w ramach procedury Presidential Drawdown Authority (PDA). Pozwala ona prezydentowi USA na szybkie wysłanie zmagazynowanego sprzętu w sytuacji awaryjnej, bez konieczności uzyskania zgody Kongresu.

Od zaatakowania Ukrainy przez Rosję 24 II Waszyngton zobowiązał się do przekazania Kijowowi pomoc militarną o wartości ponad 19,3 mld dolarów. 

"Dziękuję prezydentowi Joe Bidenowi za kolejną partię pomocy. I za kierowanie niezachwianym poparciem dla Ukrainy w naszej walce przeciwko rosyjskiej agresji. Żaden rakietowy terror nie zatrzyma naszej walki o wolność! Ważne, że w tej walce naród amerykański stoi ramię w ramię z narodem ukraińskim" - tak prezydent Ukrainy podziękował na Twitterze za wsparcie.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM