PiS gotowe odblokować środki z KPO bez Ziobry. "Najwyższy priorytet. Prace trwają"

Rząd ma się szykować do ostatecznej rozgrywki w sprawie unijnych pieniędzy z KPO. Informują o tym w poniedziałek dwie gazety. Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że PiS chce - bez względu na brak poparcia ze strony Zbigniewa Ziobry i jego Solidarnej Polski - przygotować nową ustawę, która pozwoliłaby odblokować unijne fundusze. Z kolei "Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że gazecie udało się poznać kulisy negocjacji między Warszawą a Brukselą.
Zobacz wideo

Z informacji "DGP" wynika, z negocjacji między Warszawą i Brukselą wyłaniają się trzy scenariusze: jeden negatywny, w którym do czasu przyszłorocznych wyborów sytuacja się nie zmieni, i dwa pozytywne. Z rządu płyną sygnały, że klimat rozmów poprawił się na tyle, że w najbardziej optymistycznym scenariuszu do porozumienia może dojść nawet w tym miesiącu". 

Według gazety kluczowym elementem mają być gwarancje, których obie strony powinny sobie udzielić.

- Cały spór wynika z kryzysu zaufania. Komisja poczuła się oszukana, gdy w prezydenckiej ustawie, której treść wcześniej z nią uzgodniliśmy, pojawiły się jakieś poprawki. Z kolei my czuliśmy się zaskakiwani kolejnymi żądaniami komisarzy. Tym razem chcemy tego uniknąć - powiedziała gazecie "osoba z rządu". 

"KPO to dziś najwyższy priorytet"

Jak informuje "Rzeczpospolita", PiS poważnie rozważa przyjęcie jeszcze w tym roku - nawet bez Zbigniewa Ziobry - nowej ustawy, która pozwoliłaby odblokować unijne fundusze. Mogłaby ją poprzeć część opozycji.  Według gazety warunkiem rozpoczęcia prac w Sejmie jest - według cytowanego przez "Rz" polityka PiS - przekazanie przez Komisję Europejską ostatecznych i zamykających sprawę konkretnych warunków wypełnienia kamieni milowych.

- Władze partii, w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński, zaaprobowały to podejście m.in. ze względu na argumenty dotyczące gospodarki oraz fakt, że właśnie rozpoczyna się rok wyborczy. KPO to dziś najwyższy priorytet. Prace trwają. Jest determinacja, by ten problem rozwiązać - mówi inny ważny polityk PiS. 

"Rz" informuje, że w tym tygodniu w Brukseli po raz kolejny ma się pojawić minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk, który ma rozmawiać o warunkach porozumienia. Jednocześnie według gazety, zakres zmian legislacyjnych może dotyczyć np. testu niezależności sędziego. 

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM