"Położyć natychmiastowy kres bezsensownej wojnie na Ukrainie". Papież mówił też o "innych teatrach trzeciej wojny"

Papież Franciszek modlił się w Boże Narodzenie o natychmiastowe zakończenie "bezsensownej wojny" na Ukrainie. Apelował w świątecznym orędziu: "Niech nasze spojrzenie napełni się twarzami naszych ukraińskich braci i sióstr, którzy przeżywają te święta w ciemnościach, w zimnie lub z dala od swoich domów, z powodu zniszczeń spowodowanych dziesięcioma miesiącami wojny".

W orędziu wygłoszonym w Boże Narodzenie z balkonu bazyliki świętego Piotra papież powiedział: "Niech Pan uczyni nas gotowymi do konkretnych gestów solidarności, aby pomóc cierpiącymi i oświecić umysły tych, którzy mają władzę, aby uciszyć broń i położyć natychmiastowy kres tej bezsensownej wojnie".

"Niestety - zauważył - ludzie wolą słuchać innych motywów, dyktowanych logiką świata. Ale któż słucha głosu Dzieciątka?".

Franciszek mówił też o "głodzie pokoju" także w innych rejonach; jak stwierdził: "na innych teatrach tej trzeciej wojny światowej".

- Pomyślmy o Syrii, wciąż dręczonej przez konflikt, który zszedł na dalszy plan, ale się nie zakończył; i pomyślmy o Ziemi Śwętej, gdzie w ostatnich miesiącach nasiliły się przemoc i starcia, w których giną ludzie i są ranni - podkreślił.

- Błagajmy Pana, aby tam, na ziemi, która była świadkiem jego narodzin, mógł powrócić dialog i poszukiwanie wzajemnego zaufania między Izraelczykami a Palestyńczykami - wezwał.

Papież dodał: "Niech Dzieciątko Jezus wspiera wspólnoty chrześcijańskie żyjące na całym Bliskim Wschodzie, aby w każdym z tych krajów można było żyć pięknem braterskiego współżycia między ludźmi, przynależącymi do różnych religii". 

TOK FM PREMIUM