Serbowie w północnym Kosowie rozpoczną usuwanie barykad

Prezydent Serbii Aleksandar Vucic poinformował w środę wieczorem, że Serbowie w północnym Kosowie, którzy od 19 dni blokują drogi w proteście po aresztowaniu byłego serbskiego policjanta, rozpoczną w czwartek rano usuwanie barykad.
Zobacz wideo

"To jest długi proces. Trochę to potrwa" - powiedział Vucic, którego cytuje agencja Reutera.

Prezydent, który spotkał się z serbskimi mieszkańcami północnego Kosowa w serbskim mieście Raska, dodał również, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska, które pośredniczą w rozmowach między Belgradem a Prisztiną w celu rozwiązania nierozstrzygniętych kwestii dwustronnych, zagwarantowały, że żaden z Serbów, którzy ustawili barykady, nie będzie pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Ustawienie w pierwszej połowie grudnia przez kosowskich Serbów barykad było odpowiedzią na aresztowanie byłego serbskiego policjanta Dejana Pantica, podejrzewanego o napad na funkcjonariuszy kosowskiej policji.

Pantic został w środę na wniosek prokuratury zwolniony z aresztu i umieszczony w areszcie domowym.

Armia serbska ogłosiła w poniedziałek wieczorem, że w związku z napięciami w Kosowie postawiła swoje wojska w stan podwyższonej gotowości bojowej.

„Prezydent Serbii (...) zarządził, aby serbska armia była na najwyższym poziomie gotowości bojowej, czyli na poziomie użycia siły zbrojnej" – powiedział serbski minister obrony Milos Vucevic.

Serbia utraciła kontrolę nad Kosowem po kampanii zbrojnej NATO w 1999 roku i odmawia uznania ogłoszonej w 2008 roku niepodległości swej byłej prowincji. 

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM