"Wojna w Ukrainie jest w punkcie krytycznym". Biden: Będziemy zwiększać wsparcie dla Kijowa

Wojna w Ukrainie, wywołana rosyjską agresją na ten kraj, znalazła się w punkcie krytycznym - powiedział prezydent Joe Biden podczas posiedzenia swego gabinetu. Zapewnił, że "USA i ich sojusznicy nadal będą zwiększać wsparcie dla Ukrainy".
Zobacz wideo

- Pomożemy Ukrainie bronić się przed atakami z powietrza - podkreślił Biden. - Baterie Patriot działają dobrze i Rosjanie zaczynają już to rozumieć - dodał amerykański prezydent.

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie wozy bojowe Bradley, zaś Niemcy wozy Marder - ogłosiły oba rządy we wspólnym oświadczeniu po czwartkowej rozmowie prezydenta Joe Bidena i kanclerza Olafa Scholza. Dodatkowo, Berlin dostarczy Ukrainie kolejną baterię systemu obrony powietrznej Patriot.

Ukraina od dawna zabiegała o przekazanie zarówno Bradleyów, jak i Marderów. Jeszcze w marcu ub.r. złożyła ofertę kupna od Niemiec starych Marderów, kilkakrotnie ponawiając później swoje propozycje.

Według Reutera decyzja o zwiększeniu dostaw broni Ukrainie obliczona jest na dostarczenie jak największej ilości sprzętu przed spodziewanym zaostrzeniem walk na wiosnę.

Łączna wartość sprzętu wojskowego, do którego przekazania zobowiązał się Waszyngton od czasu lutowej inwazji Rosji, to jak dotąd ok. 21,2 mld dol. W amerykańskiej pomocy znalazło się m.in. ponad 2 tys. różnego rodzaju pojazdów.

TOK FM PREMIUM