Kolejny Polak został oskarżony o udział w morderstwie dziennikarza z Holandii. "Miał dostarczyć zabójcom broń"

Sąd w Amsterdamie wznowił w piątek proces w sprawie zabójstwa dziennikarza śledczego Petera R. de Vriesa. Jednocześnie prokuratura poinformowała, że osobą, która dostarczyła zabójcom broń dzień przed zamachem, był Polak Konrad W. Obok niego na ławie oskarżonych zasiada dwóch innych polskich obywateli.

W głośnej sprawie o zabójstwo popularnego reportera śledczego prokuratura oskarża sześć osób. Są wśród nich m.in.: Holender Delano G., który miał pociągnąć za spust, oraz Polacy: Kamil E. i Krystian M. Pierwszy z Polaków kierował pojazdem podczas ucieczki z miejsca zbrodni, a drugiego śledczy oskarżają, iż to on zorganizował zabójstwo dziennikarza. Pozostali oskarżeni to Holendrzy Erickson O. i Gerower M., którzy filmowali umierającego dziennikarza i nagrania umieścili później w internecie.

Sąd w Amsterdamie zdecydował na początku listopada br., że sprawa musi zostać powtórzona, bo jeden z mających orzekać sędziów wyjechał na stałe za granicę. Holenderskie prawo stanowi, że w takim przypadku proces musi być przeprowadzony ponownie, chyba że wszystkie strony postępowania zgodzą się, aby był on kontynuowany. Jak informował wówczas dziennik "De Telegraaf", nie zgodzili się na to prawnicy Kamila E.

W piątek sąd wznowił proces i tego samego dnia prokuratura przekazała informację, iż o udział w zabójstwie oskarżony został kolejny Polak. Chodzi o Konrada W., który miał dostarczyć zabójcom dzień przed zamachem broń, a także przekazać samochód i specjalny telefon do kontaktu ze zleceniodawcą, czyli Krystianem M.

W. ukrywał się w Polsce i został aresztowany we wrześniu ubiegłego roku. Holenderscy śledczy postawili mu zarzuty w oparciu o ślady DNA. Zostały one znalezione w samochodzie, którym uciekali zabójcy dziennikarza.

6 lipca ubiegłego roku De Vries został postrzelony w Amsterdamie. Dziennikarza zaatakowano wkrótce po opuszczeniu przez niego studia telewizyjnego RTL4. De Vries zmarł 15 lipca w amsterdamskim szpitalu.

Peter R. de Vries był powszechnie znany ze swoich bezkompromisowych reportaży, opisujących holenderski świat przestępczy. Był popularnym reporterem, często komentował w mediach głośne procesy kryminalne.

TOK FM PREMIUM