"Wierzymy, że odzyskamy Krym i Donbas". Ambasador Ukrainy o "pokoju, ale nie za wszelką cenę"

- Nikt nie chce pokoju bardziej niż Ukraina, ale to nie może być pokój za wszelką cenę - mówił w TOK FM ambasador Ukrainy w Polsce. Wasyl Zwarycz w rozmowie z Maciejem Kluczką opowiadał o możliwych scenariuszach rozmów pokojowych.
Zobacz wideo

Prezydent Wołodymyr Zełenski zaoferował krajom partnerskim wybór z ukraińskiej formuły pokojowej tych punktów, które mogą wdrożyć, aby ostatecznie dojść do niezbędnej architektury bezpieczeństwa na świecie. A wśród 10 punktów "dla pokoju" są m.in. gwarancje bezpieczeństwa nuklearnego i żywnościowego.

Ambasador Ukrainy w Polsce, Wasyl Zwarycz, mówił w rozmowie z Maciejem Kluczką o tym, jak mogłyby wyglądać przyszłe rozmowy pokojowe. - Nie potrzebujemy pośredników (do rozmów z Rosją-red.). Potrzebujemy wsparcia militarnego, by jak najszybciej doprowadzić do wycofania wojsk rosyjskich z terenu Ukrainy - wskazał Zwarycz i dodał: Wierzymy, że w tym roku odzyskamy terytorialną integralność Ukrainy. A to oznacza wyzwolenie Donbasu i Krymu. 

Ukraina będzie chciała postawić władze Rosji przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Ambasador Wasyl Zwarycz poinformował, że w Ukrainie cały czas pracują ukraińscy i polscy śledczy. Do tej pory - wg wyliczeń ambasadora - udokumentowali oni ponad 60 tysięcy dowodów na zbrodnie wojenne agresora.

Ambasador Ukrainy w Polsce poinformował, że w najbliższych tygodniach dojdzie do podpisania międzyrządowej umowy (między Polską a Ukrainą) w sprawie planu na odbudowę kraju po rosyjskiej agresji. Ambasador Wasyl Zwarycz podkreślał, że odbudowa gospodarki Ukrainy będzie w pełni możliwa tylko wtedy, gdy zakończy się wojna. Ale choć wojna - niestety - jeszcze się nie kończy, to Ukraińcy już naprawiają to, co wymaga naprawy. Szczególnie tej pilnej - chodzi przede wszystkim o infrastruktury energetyczną.

TOK FM PREMIUM