Polskie czołgi Leopard trafią do Ukrainy? Jest komentarz Mateusza Morawieckiego

Po miesiącach nacisków, pracy dyplomatycznej nasi zachodni sojusznicy, m.in. Francja i Niemcy są gotowe przekazywać Ukrainie ciężki, nowoczesny sprzęt; dziś na Ukrainie rozgrywa się również bezpieczeństwo Polski - powiedział w sobotę w Warszawie premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

Podczas konferencji w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego na warszawskim Okęciu premier podkreślił, że Polska od wielu miesięcy zabiega o to, aby nowoczesny, ciężki sprzęt przeciwlotniczy i przeciwrakietowy trafił na Ukrainę. - Cieszę się, że dzisiaj, po miesiącach nacisków, pracy dyplomatycznej, po setkach rozmów w końcu nasi zachodni sojusznicy - Francja, Niemcy i inne kraje są gotowe przekazywać na Ukrainę ciężki sprzęt, nowoczesny sprzęt bojowy - ten, o którym Ukraińcy mówią, że jest im najbardziej potrzebny. O to teraz chodzi, żeby nasza presja dyplomatyczna, nasze działania, nasze rozmowy doprowadziły do przekazania jak największej ilości ciężkiego, nowoczesnego sprzętu właśnie dla Ukrainy - powiedział Morawiecki.

Mateusz Morawiecki został też zapytany o to, czy Polska rozważa przekazanie armii ukraińskiej czołgów Leopard 2, gdyż takie informacje przekazał w sobotę 7 stycznia "Wall Street Journal". - My sami naszych kolejnych czołgów nie zamierzamy przekazywać. Bez szerszej koalicji jako Polska nie zamierzamy teraz przekazywać tych czołgów - mówił Mateusz Morawiecki. Premier dodał, że prowadzi razem z prezydentem Andrzejem Dudą rozmowy, na temat stworzenia takiej koalicji. 

Prztyczek w stronę opozycji 

Na konferencji premier nie omieszkał skrytykować polityków opozycji. - Droga opozycjo, naprawdę warto walczyć po to, aby Polska była bezpieczniejsza, nie huśtać łódką, nie siać tego zamętu, bo to jest coś, co grozi destabilizacją naszego kochanego kraju - mówił szef rządu.

- I nie spoczniemy dopóki nie zabezpieczymy pokoju, spokoju, bezpieczeństwa polskich granic, bo o to nas będą pytać nasze dzieci, z tego nas będą rozliczać kolejne pokolenia - zwrócił uwagę Morawiecki.

Podkreślił, że dziś na Ukrainie rozgrywa się również bezpieczeństwo Polski.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM