Irański reżim powiesił byłego wiceministra obrony. Oskarżył go o szpiegostwo i udział w zabójstwie

Irańska agencja informacyjna Mizan poinformowała w sobotę rano, że wykonano wyrok śmierci przez powieszenie na byłym wiceministrze obrony Iranu Alirezie Akbarim, którego oskarżono o szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii. Akbari miał podwójne, irańsko-brytyjskie obywatelstwo.
Zobacz wideo

Wieka Brytania, która zabiegała o uwolnienie Akbariego, uznała wyrok za motywowany politycznie.

W czwartek strona irańska opublikowała nagranie wideo, które rzekomo miało udowadniać, że skazany był uwikłany w zabójstwo czołowego irańskiego naukowca zajmującego się badaniami nuklearnymi Mohsena Fachrizadeha.

Na udostępnionym filmie Akbari przyznaje się do brania udziału w zabójstwie naukowca, jednak w nagraniu głosowym, opublikowanym w środę przez BBC Persian, Akbari powiedział, że przez miesiące był torturowany i wymuszono na nim przyznanie się do zbrodni, których nie popełnił.

Czołowy irański naukowiec Mohsen Fachrizadeh, zamordowany w 2020 roku w okolicy Teheranu, stał na czele programu nuklearnego AMAD, który zdaniem Izraela i Zachodu był operacją wojskową mającą na celu zbadanie możliwości stworzenia broni jądrowej. Teheran temu zaprzecza. Pierwotnie Iran oskarżał Izrael o zamordowanie naukowca.

Szefowa MSZ Francji Catherine Colonna w związku z egzekucją byłego irańskiego wiceministra obrony wezwała w sobotę charge d'affaires Iranu i oznajmiła mu, że pogwałcenie prawa międzynarodowego wobec osoby o podwójnym obywatelstwie nie może pozostać bez odpowiedzi.

Posłuchaj podcastu:

TOK FM PREMIUM