Niemcy. Minister obrony Christine Lambrecht podała się do dymisji

Minister obrony Christine Lambrecht podała się w poniedziałek do dymisji. W swoim oświadczeniu podkreśliła, że "media miesiącami skupiały się na jej osobie", co utrudniało jej pracę dla Bundeswehry i podejmowanie decyzji, dotyczących "polityki bezpieczeństwa w interesie obywateli Niemiec".
Zobacz wideo

Już od piątkowego wieczora, po pierwszych doniesieniach dziennika "Bild", media pisały o spodziewanej rezygnacji Lambrecht ze stanowiska w resorcie obrony. Minister była krytykowana za liczne błędy praktycznie od początku urzędowania, a opozycyjne CDU-CSU wielokrotnie wzywała kanclerza Olafa Scholza do zdymisjonowania szefowej resortu obrony.

Christine Lambrecht w poniedziałek poprosiła pisemnie kanclerza Scholza o odwołanie ze stanowiska - informuje dpa, powołując się na oświadczenie ministerstwa obrony.

"Miesięczne skupienie się mediów na mojej osobie z trudem pozwalało na rzeczowe informowanie i dyskusję na temat żołnierzy, Bundeswehry i decyzji, dotyczących polityki bezpieczeństwa, leżącej w interesie obywateli Niemiec" - napisała Lambrecht, uzasadniając powody swojej dymisji.

Dymisja po serii wpadek

Krytycy zarzucali jej zbyt powolne rozpoczęcie zakupów dla Bundeswehry, brak doświadczenia, a także wystąpienia i wypowiedzi publiczne i w social mediach. "Zdjęcie jej syna, podróżującego helikopterem Bundeswehry, trafiło na pierwsze strony gazet. Niedawno wywołała wzburzenie wypowiedzią noworoczną, opublikowaną na Instagramie, w której mówiła o wojnie na Ukrainie, a w tle były sylwestrowe fajerwerki" - przypomina dziennik "Welt".

Obsadzenie tak ważnego stanowiska w rządzie należy teraz do kanclerza Scholza. "Ministerstwo Obrony znalazło się w centrum uwagi w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę. W reakcji Niemcy uruchomiły wart 100 mld euro program wyposażenia Bundeswehry. Ministerstwo Obrony odgrywa bardzo ważną rolę we wspieraniu Ukrainy" - podkreśla "Welt".

Lambrecht była ministrem obrony od początku rządów kanclerza Scholza w grudniu 2021 roku. Wcześniej pełniła funkcję federalnego ministra sprawiedliwości w ostatnim rządzie Angeli Merkel (CDU), a po rezygnacji Franziski Giffey kierowała także Ministerstwem Spraw Rodziny.

Posłuchaj podcastu:

TOK FM PREMIUM