Odkryto drugą kryjówkę szefa cosa nostra aresztowanego po 30 latach. "Jak w thrillerze"

Drugą kryjówkę aresztowanego w poniedziałek szefa sycylijskiej mafii Matteo Messiny Denaro, ukrywającego się przez 30 lat, znaleźli karabinierzy w tym samym miasteczku na wyspie, blisko domu, gdzie ostatnio przebywał. Media podały, że funkcjonariusze odkryli tam cztery kartony dokumentów i klejnoty.

"Sekretny pokój za szafą z ubraniami, jak w thrillerze" - tak włoska agencja Ansa opisała drugą znalezioną kryjówkę potężnego mafiosa na parterze domu w Campobello di Mazara koło Trapani. To miasteczko blisko jego rodzinnych stron.

To tam boss bossów mafii spędził ostatni rok. Ujawnione miejsce znajduje się blisko domu, w którym faktycznie mieszkał. W odkrytym drugim sekretnym miejscu, jak wynika z ustaleń, schowane były dokumenty, które dla śledczych mogą mieć ogromną wartość w dochodzeniu przeciwko cosa nostra. Telewizja RAI informuje o czterech kartonach. Messina Denaro przechowywał tam też cenne kamienie szlachetne i biżuterię.

Karabinierzy i funkcjonariusze Gwardii Finansowej weszli do bunkra za szafą po otrzymaniu poufnego sygnału o tym miejscu - wyjaśniono.

Dom, w którym utworzono kryjówkę należy do znanego wymiarowi sprawiedliwości Errico Risalvato, niegdyś objętego śledztwem w sprawie przynależności do mafii i oczyszczonego z zarzutów. Jego brat natomiast za działalność mafijną został skazany na 14 lat więzienia. Odbył już karę.

Kryjówka położona jest w odległości kilometra od domu, w którym mieszkał ostatnio mafioso skazany na dożywocie. Posługiwał się tożsamości swojego pomocnika - Andrei Bonafede, geometry, jak wynika z dowodu tożsamości. Jako Bonafede szef sycylijskiej mafii leczył się w klinice w Palermo po tym, gdy zdiagnozowano u niego nowotwór. Tam też został zatrzymany, kiedy poszedł na chemioterapię.

Śledztwem objęto dwóch lekarzy, którzy leczyli poszukiwanego. Jeden z nich to znany sycylijski onkolog. Dochodzenie ma wyjaśnić, czy wiedzieli obaj, z kim mają faktycznie do czynienia.

60-letni Matteo Messina Denaro został umieszczony w więzieniu w mieście L'Aquila w Abruzji w warunkach ostrego rygoru. Ma tam mieć zapewnioną kurację, także chemioterapię.

Posłuchaj podcastu:

TOK FM PREMIUM