Co z wizytą papieża na Ukrainie? Jest komunikat Watykanu

Na razie papież Franciszek nie pojedzie na Ukrainę - oświadczył szef watykańskiej dyplomacji, arcybiskup Paul Gallagher. Zapewnił też: "Papież pamięta zawsze o zaproszeniu, ale chce złożyć tę wizytę w odpowiednim momencie, a nie wydaje się, by był on teraz".
Zobacz wideo

Podczas rozmowy z dziennikarzami, abp Gallagher odniósł się w ten sposób do niedawnych słów szefa biura prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka, który stwierdził: "Uważam, że nadszedł moment, aby papież odwiedził Ukrainę i dał w ten sposób bardzo mocny sygnał, że to Rosja musi zatrzymać to, co zaczęła".

Szef dyplomacji Stolicy Apostolskiej stwierdził również, nawiązując do kwestii wysyłania broni do Kijowa: "Zawsze utrzymywaliśmy, że Ukraina ma prawo bronić się, ale musi być to obrona proporcjonalna".

- To prawda, że to uzbrojenie bardzo dużo kosztuje, ale do krajów - przyjaciół Ukrainy należy zadanie dokończenia ich zobowiązania w ten sposób. To, czego nie chcemy i nikt tego nie chce, aby właśnie to było powodem zaostrzenia konfliktu. Chcemy, aby to był element, który pomoże wszystkim stronom zrozumieć powagę sytuacji - powiedział abp Gallagher. 

Abp Gallager podał też, że "na razie papież Franciszek nie pojedzie na Ukrainę". - Papież pamięta zawsze o zaproszeniu, ale chce złożyć tę wizytę w odpowiednim momencie, a nie wydaje się, by był on teraz - zapewnił przy tym. 

TOK FM PREMIUM