Ruszają szkolenia Ukraińców na bojowych wozach piechoty Marder. Do Niemiec przybyli pierwsi żołnierze

Pierwsi ukraińscy żołnierze przybyli do Niemiec na szkolenie na bojowym wozie piechoty Marder. Grupa już w czwartek wylądowała w Kolonii i wkrótce powinna rozpocząć szkolenie, napisała w piątek agencja dpa, powołując się na informacje z kręgów bezpieczeństwa.
Zobacz wideo

Szkolenie jest częścią pomocy wojskowej dla Ukrainy, która ma otrzymać 40 Marderów. USA wysyłają do zaatakowanego przez Rosję kraju transportery opancerzone typu Bradley.

Niedawno zapadła również decyzja o dostawie niemieckich czołgów Leopard na Ukrainę. Wkrótce w Niemczech ma się też rozpocząć szkolenie na tego typu czołgach, przypomniała agencja dpa.

Decyzję o przekazaniu Ukrainie wozów Marader ogłosiły 5 stycznia rządy Niemiec i Stanów Zjednoczonych we wspólnym oświadczeniu po rozmowie prezydenta Joe Bidena i kanclerza Olafa Scholza. Dodatkowo Berlin dostarczy Ukrainie kolejną baterię systemu obrony powietrznej Patriot.

"Prezydent Biden i kanclerz Scholz wyrazili swoją wspólną determinację, by kontynuować dostarczanie koniecznej pomocy finansowej, humanitarnej, wojskowej i dyplomatycznej Ukrainie tak długo, jak jest to potrzebne. W tym celu Stany Zjednoczone zamierzają przekazać Ukrainie wozy bojowe Bradley Fighting Vehicles, a Niemcy zamierzają przekazać Ukrainie bojowe wozy piechoty Marder" - napisano w oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom.

Posłuchaj podcastu:

TOK FM PREMIUM