Czesi wybrali nowego prezydenta. Petr Pavel wygrywa w drugiej turze

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach zwyciężył emerytowany generał Petr Pavel. Po przeliczeniu 98 proc. głosów ogłoszono, że wskazało go 57,95 proc. wyborców, zaś Andrieja Babisza - 42,04 proc. - informuje CTK.

Premier Petr Fiala pogratulował zwycięzcy i wyraził wiarę w owocną współpracę. Pavel, według Fiali, jest tym, który potrafi rozwiązywać konflikty, a nie je rozpalać. - To jest bardzo ważne dla naszej przyszłości - powiedział premier.

- Jestem gotów do pracy. Sukces mojej prezydentury uznam za nasz wspólny sukces - powiedział Pavel i zaprosił wszystkich współobywateli do współpracy oraz wyraził nadzieję, że wspólnie uda się rozwiązać problemy, w szczególności przezwyciężyć konfrontację polityczną.

Oficjalne dane zostaną podane we wtorek przez Państwową Komisję Wyborczą. Od 1 do 10 lutego przebieg i wyniki obu tur wyborów można zaskarżyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Frekwencja w drugiej turze wyniosła 70,19 proc., czyli nieco więcej niż w pierwszej turze, kiedy do urn poszło 68,24 proc.

TOK FM PREMIUM