Szef CIA nie pozostawia złudzeń: Następne sześć miesięcy będzie krytyczne dla Ukrainy

Dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej William Burns powiedział w czwartek, że według oceny CIA następne sześć miesięcy będzie "krytyczne" dla Ukrainy w jej walce z rosyjską inwazją.
Zobacz wideo

William Burns, przemawiając na spotkaniu dotyczącym polityki zagranicznej na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, Burns powiedział, że prezydent Chin Xi Jinping został "nieco otrzeźwiony" wojną na Ukrainie, ale błędem byłoby niedocenianie zaangażowania Pekinu i Moskwy w ich partnerstwo.

Szef CIA, który niedawno była na Ukrainie, gdzie spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, powiedział, że Xi był prawdopodobnie zaskoczony i zaniepokojony słabymi wynikami rosyjskiej armii. Dodał, że przyjaźń Rosji i Chin nie jest całkowicie nieograniczona.

Wojna w Ukrainie trwa blisko rok

Obecnie najcięższe walki toczą się w okolicy Bachmutu na wschodzie Ukrainy. Eksperci spodziewają się, że niebawem sytuacja na wschodzie kraju może jeszcze się zaostrzyć.

Jak poinformował amerykański Instytut Studiów nad Wojną, wojska rosyjskie najprawdopodobniej szykują się do decydującej operacji ofensywnej w obwodach donieckim i ługańskim w lutym i/lub w marcu.

Posłuchaj: 

TOK FM PREMIUM