Paco Rabanne nie żyje. Znany projektant miał 88 lat

W piątkowe popołudnie zmarł Paco Rabanne - jeden z najbardziej znanych projektanów mody i perfum. Informację potwierdził założony przez niego Dom Paco Rabanne, który na swoich profilach w mediach społecznościowych nazwał go "wizjonerem".

Informacja o śmierci Paco Rabanne wzbudziła ogromne poruszenie. Prawdziwe imię i nazwisko projektanta mody brzmią Francisco Rabaneda Cuervo. Projektant urodził się w Kraju Basków w miasteczku Pasajes, ale wraz z matką uciekł z ojczyzny po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej. Osiadł we Francji, gdzie pracował i tworzył.

Matka Rabanne'a była krawcową w firmie słynnego projektanta Cristobala Balenciagi, który w 1937 roku otworzył swój kolejny dom mody w Paryżu. Rabanne trafił wtedy do paryskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studiował architekturę, rozpoczął swą przygodę z modą robiąc szkice strojów dla firm Dior i Givenchy oraz rysunki butów dla znanego projektanta Charles'a Jourdain.

Rabanne lubił zaskakiwać. Swój pierwszy pokaz mody, który odbył się w 1966 roku w Paryżu urozmaicił muzyką, co w tamtych czasach nie było praktykowane. 

Mężczyzna zasłynął nie tylko ze swych projektów, ale też z ekscentrycznych wypowiedzi w telewizji. Głosił między innymi, że ma za sobą wiele wcieleń, w tym prostytutki w czasach króla Ludwika XIV, ma 75 tys. lat, spotkał istoty pozaziemskie, a w poprzednim życiu zamordował faraona Tutenchamona.

W 2006 roku odwiedził Ukrainę i powiedział o jej rozwoju po odzyskaniu niepodległości: "Ukraina przypomina mi kwiat, który rozwija swe płatki na moich oczach".

Śmierć swojego założyciela potwierdzają komunikaty zamieszczone w profilach internetowych należących do marki Paco Rabanne. 

TOK FM PREMIUM