Rosyjscy hakerzy zaatakowali portugalską służbę zdrowia? To odwet za pomoc Ukrainie

Infrastruktura informatyczna portugalskich szpitali stała się w ostatnich godzinach celem ataków hakerskich - podały w sobotę lizbońskie media. Według nich autorami agresji cybernetycznej są piraci informatyczni z Rosji.

Jednym z celów hakerów był znajdujący się pod Lizboną szpital Amadora-Sintra, którego przedstawiciel w rozmowie z CNN Portugal podał, że prawdopodobnymi napastnikami są hakerzy z Rosji. Mają o tym świadczyć m.in. rosyjskie adresy numerów IP sprzętu używanego przez agresorów.

Ministerstwo zdrowia Portugalii potwierdziło w sobotnim komunikacie działania hakerów przeciwko infrastrukturze informatycznej szpitali. Odmówiło jednak podania kierunku, z którego pochodziły ataki.

W ich efekcie, jak sprecyzował resort, w niektórych placówkach medycznych tymczasowo doszło do zakłóceń w pracy rejestracji online. Zapewniono jednak, że w sobotę po południu funkcjonowanie systemu informatycznego zostało w pełni przywrócone.

W czwartek portugalski ośrodek monitorowania cyberprzestrzeni Visionware ogłosił, że powiązana z Kremlem grupa hakerów Killnet prowadzi intensywny werbunek w różnych krajach świata celem ataku na infrastrukturę informatyczną państw popierających Ukrainę w walce z rosyjską inwazją. Ujawniono, że jednym z planowanych celów agresji jest portugalska służba zdrowia.

TOK FM PREMIUM