Trzęsienie ziemi w Syrii. AFP: Z więzienia uciekli bojownicy Państwa Islamskiego

Około 20. podejrzanych bojowników Państwa Islamskiego (IS) uciekło z syryjskiego więzienia podczas buntu po trzęsieniu ziemi, które wstrząsnęło regionem w poniedziałek, poinformowała AFP opierając się na lokalnych, anonimowych, źródłach.
Zobacz wideo

W więzieniu wojskowym Rajo, położonym w pobliżu granicy z Turcją w północno-zachodniej Syrii, jest około 2 000 więźniów, w tym blisko 1 300 podejrzanych o walkę dla Państwa Islamskiego, podało źródło AFP.

- Po trzęsieniu ziemi, które dotknęło Rajo, więźniowie rozpoczęli bunt i przejęli kontrolę. (…) Około dwudziestu więźniów uciekło (…) Uważa się, że są członkami IS – powiedziało źródło AFP.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (OSDH), londyńska organizacja pozarządowa posiadająca rozległą sieć źródeł w kraju ogarniętym wojną, potwierdziła wystąpienie buntu, ale nie jest w stanie potwierdzić, czy jacyś więźniowie uciekli.

Trzęsienie ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera, którego epicentrum znajdowało się mniej niż 100 km od Rajo, niedaleko Gaziantep w Turcji, szczególnie osłabiło bramy i ściany więzienia, podało źródło.

W sumie trzęsienie ziemi i wstrząsy wtórne spowodowały śmierć ponad 4000 osób, a ponad 15 834 zostało rannych osób.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM