Przeciwnicy Kremla znów zbiorą się w Polsce. Po zjeździe zamierzają tworzyć biura w Kijowie i Warszawie

Przeciwnicy Kremla znów zbiorą się w Polsce. W Warszawie i Kijowie chcą otworzyć ośrodki zrzeszające opozycjonistów rosyjskich - zapowiada w środowy wydaniu "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

Pierwszy Zjazd Deputowanych Ludowych Rosji (ZDLR) odbył się w listopadzie w Jabłonnie. Jak ustaliła "Rzeczpospolita", następne spotkanie byłych rosyjskich deputowanych i samorządowców odbędzie się w Warszawie 20-23 lutego. I dodaje, że mają przedstawić wizję przyszłości Rosji bez Władimira Putina.

- Powinniśmy nie tylko apelować o walkę z Putinem, ale też walczyć z jego reżimem. Jeżeli dojdzie do zmiany władzy w Rosji, a opozycja demokratyczna nie będzie przygotowana, władzę w kraju obejmą ludzie z obecnej ekipy na Kremlu" - mówi gazecie prof. Władimir Ponomariow, który reprezentuje ZDLR w Polsce i na Litwie.

Zapowiada, że do uczestników zjazdu zdalnie może przemówić jeden z czołowych rywali Putina - Michaił Chodorkowski. Jak czytamy w "Rz", uczestnicy ZDLR tworzą parlament przejściowy i walczą o oficjalne uznanie w Polsce, państwach bałtyckich i na Ukrainie.

"Szybko do tego raczej nie dojdzie, ale po zjeździe zamierzają tworzyć biura w Kijowie i Warszawie, które mają zrzeszać opozycjonistów rosyjskich. To jedna z frakcji rosyjskiej opozycji. Nie ma w niej więzionego Aleksieja Nawalnego, wciąż najbardziej rozpoznawalnego przeciwnika Kremla" - podaje gazeta.

TOK FM PREMIUM