Zełenski w Paryżu: Im szybciej Ukraina dostanie broń i samoloty, tym szybciej skończy się ta wojna
Zełenski przyleciał w środę późnym wieczorem z Londynu na podparyskie lotnisko Orly, gdzie został powitany przez ministra obrony Francji Sebastiena Lecornu. Następnie od razu udał się do Pałacu Elizejskiego, gdzie czekali na niego prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
- Francja i Niemcy przez te wszystkie miesiące były u boku Ukrainy. Wiele razem przeszliśmy - zaznaczył Zełenski. - Emmanuel (Macron) wsparł Ukrainę najpierw lekkimi czołgami, a Olaf (Scholz) pokazał swoje przywództwo dając niezbędną broń do powstrzymania rosyjskiego terroru. Te dwa kroki są historyczne. Dziękuję - dodał.
Prezydent Macron podkreślił, że Rosja nie może wygrać wojny z Ukrainą, która "może liczyć na Francję, jej europejskich partnerów i sojuszników". - To, co rozgrywa się na Ukrainie, wiąże się z przyszłością Europy i jesteśmy tego w pełni świadomi - dodała głowa francuskiego państwa.
- Od początku tej okrutnej wojny znacząco wspieraliśmy Ukrainę finansowo, pomocą humanitarną i bronią. Będziemy to robić tak długo, jak będzie to konieczne. Prezydent Macron i ja zapewnimy o tym prezydenta Zełenskiego dziś w Paryżu - zaznaczył kanclerz Scholz. - Ukraina należy do europejskiej rodziny - podkreślił szef niemieckiego rządu.
Po krótkiej konferencji prasowej, podczas której nie zadawano pytań, liderzy trzech państw udali się na kolację w Pałacu Elizejskim.
Wizyta jest drugim etapem europejskiej podróży prezydenta Ukrainy, w ramach której najpierw udał się do Londynu, a w czwartek pojedzie do Brukseli na szczyt UE.
Zełenski: Macron się naprawdę zmienił, to on otworzył drzwi do dostaw czołgów
Myślę, że prezydent Francji Emmanuel Macron się zmienił i że tym razem zmienił się naprawdę - powiedział w środę w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Figaro" prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując stosunek do rosyjskiej agresji swojego francuskiego odpowiednika.
- W końcu to on (Macron) otworzył drzwi do dostaw czołgów. Poparł też wniosek Ukrainy o przyjęcie do Unii Europejskiej. Myślę, że to był prawdziwy sygnał - podkreślił Zełenski.
Francuski prezydent był krytykowany na Ukrainie i w krajach Europy Wschodniej za wielokrotne powtarzanie, że Rosji nie należy "upokarzać" - przypomina agencja AFP. Z krytyką spotykały się również jego liczne rozmowy telefoniczne z Władimirem Putinem od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę - dodaje agencja.
Paryżowi zarzucano również opieszałość w sprawie dostaw broni na Ukrainę.
Na początku stycznia br. Macron ogłosił, że Francja dostarczy Ukrainie opancerzone pojazdy kołowe AMX-10 RC, określane też jako "lekkie czołgi". Francuskie pojazdy bojowe mają się znaleźć na Ukrainie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Na początku lutego Paryż ogłosił też dostawę 12 nowych dział Caesar.
Ponadto na spotkaniu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem 22 stycznia Macron powiedział, że nie wyklucza wysłania czołgów Leclerc na Ukrainę.
-
Ksiądz na Facebooku będzie musiał się ujawnić. Episkopat chce zrobić porządek z duchownymi w sieci
-
Czy Jan Paweł II jest odpowiedzialny za ukrywanie molestowania seksualnego wśród kleru? [Sondaż dla TOK FM i OKO.press]
-
"Jan Paweł II odklepał jak Najman". Oni już nie będą go bronić. "Nie nasz freak fight"
-
Thermomix - kuchenna fanaberia dla bogatych czy przydatny gadżet? "Myślałam, że to ściema"
-
Leszek Miller o wysokim poparciu dla PiS-u: Zdemoralizowana władza demoralizuje społeczeństwo
- Dzieci i nastolatki są agresywne, bo "na to pozwoliliśmy". Terapeutka: Dorośli nie pilnowali granic
- Zniszczoł ustanowił rekord życiowy w Planicy. Puchar Świata dla Norwega
- Zniszczono pomnik Jana Pawła II przed katedrą w Łodzi. "Twarz zamalowano na żółto"
- Jan Paweł II nadal jest dla Polaków ważnym autorytetem moralnym? Młodzi najbardziej podzieleni [SONDAŻ]
- "Wojna Putina pochłonęła już 262 naszych sportowców". Kijów krytykuje decyzję MKOl