Turcja. Powódź w miastach zniszczonych w wyniku trzęsienia ziemi

Zaledwie kilka dni po tym, jak potężne wstrząsy uderzyły w część południowej Turcji, powodując zniszczenia w wielu miastach, odnotowano powodzie spowodowane podnoszeniem się poziomu morza, poinformowała w czwartek stacja SkyNews.

W dotkniętym trzęsieniem ziemi mieście Iskenderun, w prowincji Hatay, drogi zostały całkowicie zalane wodą, a zanurzone samochody pływają w mętnej toni, widać na opublikowanych przez SkyNews zdjęciach.

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii przekroczyła 20 tysięcy

Liczba ofiar śmiertelnych w Turcji wzrosła do 17 406 - poinformował minister zdrowia Fahrettin Koca. Według rządu i służb ratowniczych w opanowanej przez rebeliantów północno-zachodniej Syrii, zniszczonej już przez prawie 12 lat wojny domowej, zginęło ponad 3 300 osób.

Zimno, głód i rozpacz ogarnęły setki tysięcy ludzi bez dachu nad głową po trzęsieniach ziemi, które nawiedziły Turcję i Syrię trzy dni temu, gdy liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła już 20 000, relacjonuje Reuters.

Setki tysięcy ludzi w obu krajach zostało bez dachu nad głową w środku zimy. Wielu koczuje w prowizorycznych schronieniach na parkingach supermarketów, meczetach, poboczach dróg lub wśród ruin, często desperacko potrzebując jedzenia, wody i ciepła.

Według wstępnego raportu tureckiego Uniwersytetu Bogazici około 40 proc. budynków w tureckim mieście Kahramanmaras, epicentrum wstrząsów, jest uszkodzonych. Władze twierdzą, że około 6 500 budynków w Turcji zawaliło się, a niezliczona ilość została uszkodzona.

Posłuchaj podcastu:

TOK FM PREMIUM