Auchan miał wysyłać papierosy i ubrania żołnierzom Putina. MSZ Ukrainy: Stał się bronią rosyjskiej agresji

Narzędzia, papierosy i ubrania, które sprzedaje francuska sieć hipermarketów Auchan, zaopatrują rosyjskich żołnierzy na ukraińskim froncie przy współudziale rosyjskiej filii przedsiębiorstwa - poinformował francuski dziennik "Le Monde". Sprawę skomentował szef MSZ Ukrainy: - Auchan stał się bronią rosyjskiej agresji na pełną skalę. Zamierzam omówić to z moim francuskim odpowiednikiem - zapowiedział Dmytro Kułeba.
Zobacz wideo

"Le Monde" oraz portale śledcze Bellingcat i rosyjski Insider zebrały wspólnie dowody na to, że francuska firma jest zaangażowana w pomoc Rosji. Dziennikarze dotarli do wewnętrznych maili oraz świadków z rosyjskiej filii Auchan i zweryfikowali zdjęcia, a także filmy publikowane w mediach społecznościowych, które ujawniły proceder.

"Wielkie dzięki dla dzieci z Samary. Darowizny, jakie dla nas zebrałyście, dotarły" - powiedział do kamery w grudniu 2022 r. mężczyzna, który - wedle "Le Monde" - jest żołnierzem tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Ubrany w kamuflaż stoi obok zniszczonego budynku w Doniecku na okupowanej Ukrainie, zaledwie 20 kilometrów od linii frontu. Wokół niego widać dziesiątki pudeł, śpiworów, siatek maskujących i opakowań z Auchan oraz Leroy Merlin, dwóch marek należących do francuskiej spółki Mulliez Group - pisze dziennik. "Le Monde" poinformował też, że rosyjska armia otrzymuje od Auchan sprzedawane w tej sieci sklepów narzędzia, papierosy i ubrania.

Choć większość danych, które przedstawiają dziennikarze, dotyczy sieci Auchan, zebrano również dowody wskazujące na uczestnictwo w procederze sieci Leroy Merlin.

"Pomoc humanitarna" dla rosyjskich żołnierzy

Zgodnie z wynikami śledztwa dostawy dla rosyjskiego wojska zostały określone "pomocą humanitarną" i składają się zarówno z produktów z magazynów Auchan, jak i tych zakupionych przez wolontariuszy w różnych sklepach Auchan w różnych regionach kraju. W niektórych z nich dostawy zostały zorganizowane przy współudziale lokalnych władz - pisze rosyjski portal śledczy Insider.

"Firmy, które postanowiły pomóc w dostawach dla rosyjskiego wojska, są powiązane - wszystkie podlegają państwowemu przedsiębiorstwu Passażyrawtotrans zlokalizowanemu w Petersburgu, które z kolei jest częścią miejskiej komisji transportu. Aleksandr Lubimow, wiceprzewodniczący petersburskiej komisji ds. socjalnych, mówił, że jego komisja 'razem z kolegami z komisji transportu' opracowała logistycznie dostawy 'pomocy humanitarnej' do ministerstwa obrony. Według niego do października 2022 r. zebrano w ten sposób 280 ton produktów" - informuje Insider.

"Zgodnie z prawem międzynarodowym jedynie pomoc cywilom w czasie konfliktów jest uznawana za pomoc humanitarną. Wspieranie jednej ze stron może spowodować nałożenie na Auchan sankcji i doprowadzić do konieczności opuszczenia przez firmę rosyjskiego rynku, z którego - w przeciwieństwie do wielu zachodnich przedsiębiorstw - jak dotąd się nie wycofała. W przypadku Auchan, która ma 230 sklepów w Rosji, ten rynek stanowi 10 proc. obrotów firmy. Dla Leroy Merlin rosyjski rynek pokrywa aż 20 proc. obrotów przedsiębiorstwa" - poinformował "Le Monde".

"Śledztwo 'Le Monde' przeprowadzone we współpracy z Bellingcat i Insiderem pokazuje, że produkty z Auchan i Leroy Merlin są wciąż przekazywane do rosyjskich żołnierzy na froncie" - podsumował francuski dziennik.

Szef MSZ Ukrainy: Auchan stał się bronią rosyjskiej agresji 

Auchan stał się bronią rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie - oświadczył w piątek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba, odnosząc się do informacji zebranych przez "Le Monde", Bellingcat i rosyjskiego Insidera.

"W zeszłym roku wzywałem świat do bojkotu Auchan za to, że nie wycofał się z Rosji i nie zaprzestał finansowania zbrodni wojennych. Rzeczywistość wydaje się jednak dużo gorsza: Auchan stał się bronią rosyjskiej agresji na pełną skalę. Zamierzam omówić to z moim francuskim odpowiednikiem" - napisał Kułeba na Twitterze. 

Sieć Auchan, która ma 230 sklepów w Rosji, w przeciwieństwie do wielu zachodnich przedsiębiorstw nie wycofała się dotąd z rosyjskiego rynku.

Posłuchaj podcastu:

TOK FM PREMIUM