Giorgia Meloni w Kijowie. Premier Włoch spotka się z prezydentem Zełenskim

Premier Włoch Giorgia Meloni przybyła we wtorek do Kijowa, gdzie spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. To jej pierwsza wizyta w ukraińskiej stolicy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę i odkąd stanęła na czele rządu w październiku zeszłego roku.
Zobacz wideo

Włoska premier przyjechała pociągiem z Polski po kilkugodzinnej wizycie w Warszawie, w trakcie której spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą i szefem rządu Mateuszem Morawieckim. Na lotnisku w Rzeszowie minęła się z prezydentem USA Joe Bidenem, który przybył tam w drodze powrotnej z Kijowa i przed odlotem do Warszawy, gdy ona stamtąd przyleciała.

Samoloty obojga przywódców przez jakiś czas stały na tym samym lotnisku. Nie spotkali się osobiście, ale Biden zadzwonił do Meloni w chwili, gdy byli w Polsce.

Włoskie media podkreślają, że po wizycie prezydenta USA w Kijowie, teraz premier Meloni potwierdzi zaangażowanie Europy i Włoch na rzecz Ukrainy, zwłaszcza zaś swojego rządu i gotowość dalszego niesienia pomocy. To będzie kontynuacja wsparcia udzielonego przez poprzedni gabinet Mario Draghiego, który również jako premier odwiedził Kijów - zaznaczył publicysta "Corriere della Ser".

Prasa zaznacza też, że w czasie spotkania z Wołodymyrem Zełenskim Giorgia Meloni zapewniać go będzie także o spójności jej rządu w kwestii wsparcia dla Ukrainy po tym, gdy w koalicji centroprawicy pojawiły się różnice zdań na tym tle.

Premier Włoch odwiedziła Buczę, gdzie Rosjanie dopuścili się zbrodni na ludności cywilnej

Bucza w obwodzie kijowskim to pierwszy etap wizyty premier Włoch Giorgii Meloni na Ukrainie. Szefowa rządu po przyjeździe pociągiem z Polski we wtorek udała się do miejsca, w którym Rosjanie dopuścili się zbrodni na ludności cywilnej.

Włoska premier spotkała się w Buczy z przedstawicielami lokalnych władz. To miejsce, w którym Rosjanie urządzili sale tortur. Odkryto tam również zbiorowe mogiły setek ofiar rosyjskich zbrodni. Premier Meloni oddała hołd ofiarom.

Wcześniej zaraz po przybyciu do Kijowa Giorgia Meloni oświadczyła: "Uważam, że to obowiązek być tutaj, by potwierdzić stanowisko włoskiego rządu i także osobiście przekonać się, co potrzebne jest narodowi, który walczy o wolność".

Podkreśliła, że jest "zdeterminowana", by tego się dowiedzieć.

Po południu Giorgia Meloni spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Posłuchaj podcastu:

TOK FM PREMIUM