Resort obrony Wielkiej Brytanii: Rosja zapewne wyczerpała obecne zapasy irańskich dronów

Brak doniesień od około 10 dni o użyciu przez rosyjskie wojska na Ukrainie irańskiej produkcji dronów kamikadze świadczy prawdopodobnie o tym, że wyczerpały one ich obecne zapasy - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
Zobacz wideo

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że od ok.15 lutego nie ma żadnych doniesień o użyciu na Ukrainie irańskich jednokierunkowych bezzałogowych statków powietrznych (OWA-UAV). Wcześniej ukraińskie siły zbrojne informowały o zestrzeleniu co najmniej 24 dronów Shahed-136 między końcem stycznia a początkiem lutego 2023 roku; zniszczono wiele z nich w pierwszych dniach roku.

"Ten brak użycia OWA-UAV prawdopodobnie świadczy o tym, że Rosja wyczerpała swoje obecne zapasy. Rosja prawdopodobnie będzie dążyć do uzupełnienia zapasów. Chociaż broń ta nie ma dobrych osiągnięć w niszczeniu zamierzonych celów, Rosja prawdopodobnie postrzega ją jako użyteczne wabiki, które mogą odwrócić uwagę ukraińskiej obrony powietrznej od bardziej skutecznych rosyjskich pocisków manewrujących" - napisano.

Posłuchaj podcastu:

TOK FM PREMIUM