Kolejny wybuch w Rosji. Pentagon odpowiada na zarzuty Kremla

W mieście Kołomna odległym o ok. 100 km od Moskwy nastąpił w czwartek wieczorem silny wybuch - poinformował portal Ukrainska Prawda powołując się na rosyjską agencję RIA Novosti oraz rosyjskie serwisy społecznościowe.
Zobacz wideo

Mieszkańcy miasta cytowani przez lokalne źródła mówili, że przed eksplozją słyszeli głośny świst. Wybuch miał nastąpić na przedmieściach miasta.

W serwisach społecznościowych pojawiły się nagrania wideo ukazujące moment eksplozji.

Na miejsce udały się służby ratunkowe. Według RIA Novosti zniszczeń nie zanotowano. Wybuch miał nastąpić w powietrzu. Nie wyklucza się, że był to dron.

Jak przypomina Ukrinform 28 lutego dron eksplodował w pobliżu instalacji Gazpromu niedaleko Kołomny.

Ukraina nie potwierdza jakoby miała cokolwiek wspólnego z tymi wydarzeniami. Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego oświadczył w środę, że jego kraj nie prowadzi ataków na terenie Rosji. Oznajmił, że w Rosji trwają "procesy rozpadu" i wobec tego doszło do "nasilenia ataków wewnętrznych" z użyciem dronów.

Pentagon: Nie dostarczamy Ukrainie danych wywiadowczych o celach w Rosji 

Stany Zjednoczone nie dostarczają Ukrainie danych wywiadowczych o celach w Rosji - oświadczył w czwartek rzecznik Pentagonu określając oskarżenia Rosji w tej sprawie jako "nonsensowne".

Jak przypomina Reuters prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył w ub. tygodniu Zachód o pomaganie Ukrainie w atakach na cele strategiczne w Rosji i oświadczył, że w tej sytuacji Moskwa zawiesza swój udział w nowym układzie o ograniczeniu zbrojeń START.

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow powtórzył w czwartek te oskarżenia dodając, że bez pomocy USA "Ukraina nie byłaby w stanie atakować przy pomocy dronów celów w Rosji".

- Mogę definitywnie oświadczyć, że twierdzenia jakoby USA dostarczały Ukrainie danych, lub informacji wywiadowczych, o celach w głębi Rosji są nonsensowne. Nie jesteśmy w stanie wojny z Rosją ani nie dążymy do wojny z Rosją - powiedział dziennikarzom rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder.

Dodał, że "nie ma żadnych informacji na temat tego czy Ukraińcy dokonali, lub nie dokonali, takich operacji, odsyłam was do nich".

Posłuchaj podcastu:

TOK FM PREMIUM