Bachmut pada? ISW: Ukraińcy prawdopodobnie przygotowują się do wycofania wojsk

Analitycy z Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) zasugerowali w sobotę, że siły obronne Ukrainy prawdopodobnie przygotowują kontrolowane wycofanie się z części Bachmutu. Analitycy przypominają, że siły rosyjskie walczyły o zdobycie Bachmutu od maja 2022 roku i poniosły przy tym ogromne straty.
Zobacz wideo

"Jeśli ukraińskie dowództwo wojskowe uzna za konieczne wycofanie wojsk z Bachmutu, prawdopodobnie przeprowadzi ograniczone i kontrolowane wycofanie ze szczególnie trudnych sektorów na wschód od Bachmutu" - czytamy w raporcie.

Eksperci zwracają uwagę, że prezydent Rosji Władimir Putin nie odniósł się do sytuacji w obwodzie briańskim podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Rosji 3 marca.

Raport instytutu komentuje również sytuację dotyczącą elektrowni jądrowej Zaporoże.

W szczególności eksperci zauważają, że rosyjskie władze nadal starają się przedstawiać Rosję jako jedynego bezpiecznego operatora elektrowni jądrowej Zaporoże, co prawdopodobnie ograniczy obecność Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w ZANP i wymusi de facto uznanie rosyjskiego własności elektrowni.

Brytyjski MON: Ukraińska obrona Bachmutu pod coraz większą presją 

Ukraińska obrona donbaskiego miasta Bachmut znajduje się pod coraz silniejszą presją, w mieście i jego okolicach toczą się intensywne walki, a szlaki zaopatrzeniowe są coraz bardziej ograniczone - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że regularne armia rosyjska i siły Grupy Wagnera poczyniły dalsze postępy na północnych przedmieściach Bachmutu, który jest obecnie utrzymywanym przez Ukraińców klinem, narażonym na rosyjskie ataki z trzech stron.

Jak dodano, Ukraina wzmacnia ten obszar elitarnymi jednostkami, a w ciągu ostatnich 36 godzin zniszczono dwa kluczowe mosty w Bachmucie, w tym ważny most łączący miasto z ostatnim głównym szlakiem zaopatrzeniowym z Bachmutu do miejscowości Czasiw Jar. Utrzymywane przez Ukraińców drogi zaopatrzenia z miasta są coraz bardziej ograniczone.

TOK FM PREMIUM