Jak długo Rosji wystarczy środków na wojnę z Ukrainą? Szef litewskiego wywiadu wskazał konkretny termin

Rosja ma wystarczające środki, by prowadzić na Ukrainie wojnę jeszcze przez dwa lata - poinformował w czwartek na konferencji prasowej Elegijus Paulaviczius, szef litewskiego wywiadu wojskowego. Dodał, że środki te wystarczą na taki okres przy zachowaniu obecnej intensywności działań militarnych.
Zobacz wideo

Elegijus Paulaviczius wyjaśnił, że ma na myśli rezerwy strategiczne, sprzęt, broń i amunicję. Powiedział też, że to, jak długo Rosja będzie w stanie prowadzić wojnę, będzie też zależało od wsparcia ze strony takich państw jak Iran i Korea Północna.

Agencja Reutera poinformowała, powołując się na raport litewskich służb, że hakerzy powiązani z Rosją i Chinami wielokrotnie w ostatnim czasie próbowali włamać się na litewskich serwery rządowe.

"Najbardziej aktywne grupy cybernetyczne, które działają przeciwko Litwie, są związane z Rosją i Chinami" - napisano w raporcie. "Ich priorytetem pozostaje ciągłe, długoterminowe zbieranie informacji dotyczących litewskich spraw wewnętrznych i zagranicznych" - oceniły służby.

"UE gotowa wydać 2 mld euro na zakup amunicji dla Ukrainy"

Ukrainę ma zamiar nadal wspierać Unia Europejska. Szef dyplomacji UE Josep Borrell stwierdził - podczas konferencji po posiedzeniu ministrów obrony państw członkowskich, że "Unia jest gotowa wydać dwa miliardy euro na trzyetapowy plan zakupu amunicji dla Ukrainy, która odpiera rosyjską inwazję". - Dziś rozmawialiśmy o zmniejszeniu kosztów oraz skróceniu czasu dostarczania Ukrainie amunicji. (...) Wśród krajów Unii Europejskiej jest zgoda, co do dalszego wspierania Ukrainy w walce z Rosją - zapewnił Josep Borrell.

Trzyetapowy plan zakłada wspólny zakup amunicji (pocisków artyleryjskich) dla Ukrainy o wartości miliarda euro, a także natychmiastowe odłożenie miliarda euro na rekompensatę dla krajów uszczuplających swoje zapasy w wyniku darowizn dla Ukrainy. Trzecia część pakietu ma polegać na stymulowaniu przemysłu obronnego w celu zwiększenia produkcji.

TOK FM PREMIUM