Von der Leyen: Chcemy "uczciwych reguł gry" z Chinami. "Nie chcemy uzależnienia"

Unia Europejska chce "uczciwych reguł gry z Chinami" jednocześnie unikając ryzyka "uzależnienia" np. od surowców krytycznych - zadeklarowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla PAP zorganizowanym przez European Newsroom.
Zobacz wideo

- Nie chcemy uzależnienia, jakie znamy w przypadku paliw kopalnych z Rosji. (…) Nie chcemy być zależni np. od surowców krytycznych. Dlatego dywersyfikujemy i wzmacniamy nasze łańcuchy dostaw z podobnie myślącymi partnerami  - wyjaśniła von der Leyen podczas wywiadu, który został zorganizowany tuż po jej powrocie z USA.

Podczas tej wizyty szefowa KE uzgodniła w piątek z prezydentem USA Joe Bidenem "natychmiastowe" rozpoczęcie negocjacji w sprawie "ukierunkowanej strategicznej umowy" dotyczącej transformacji energetycznej, która ma na celu zmniejszenie zależności od Chin.

Jak podkreśliła von der Leyen w wywiadzie, dla UE ważne jest zmniejszenie ryzyka, ale nie "oddzielenie się od Chin".  - Chcemy równych szans. Tak więc sprawiedliwego dostępu naszych firm do rynku chińskiego, przejrzystości w zakresie dotacji, bardzo jasnego zobowiązania do poszanowania własności intelektualnej - wskazała.

Wizyta von der Leyen w USA była krokiem w kierunku rozwiązania sporu dotyczącego kwestii gospodarczych związanych z amerykańską ustawą o redukcji inflacji. Ustawa zakłada przeznaczenie ogromnych środków na pomoc amerykańskim firmom w przejściu na zielone technologie. Część krajów unijnych obawia się, że może to spowodować odpływ firm z UE do USA.

Rozmowy Bidena i von der Leyen skupiały się na sprawie subsydiów dla amerykańskich producentów aut elektrycznych i innych wytwórców. Biden obiecał po grudniowym spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, że wprowadzi poprawki, które zapewnią, że ustawa nie uderzy w europejski przemysł.

We wspólnym oświadczeniu prezydent USA i przewodnicząca KE zaznaczyli, że obie strony "podjęły praktyczne kroki w sprawie zidentyfikowanych wyzwań, by zbliżyć nasze podejście i zabezpieczyć łańcuchy dostaw po obu stronach Atlantyku". UE i USA mają też bliżej koordynować swoje programy zachęt dotyczących walki ze zmianą klimatu, by wzajemnie się uzupełniały.

Wśród tematów omawianych przez Bidena i von der Leyen było też otwarcie negocjacji na temat porozumienia w sprawie minerałów kluczowych dla produkcji baterii i akumulatorów do aut elektrycznych, aby zmniejszyć zależność od surowców kontrolowanych przez Chiny.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM