Globalny podatek dla najbogatszych. Francuscy parlamentarzyści chcą "zmniejszyć nierówności"

130 francuskich parlamentarzystów z ugrupowań lewicy i zielonych proponuje wprowadzenie międzynarodowego podatku dla najbogatszych - podała we wtorek telewizja France Info. Celem tego rozwiązania byłoby "zmniejszenie nierówności, a jednocześnie pomoc w finansowaniu inwestycji potrzebnych do ekologicznej i społecznej transformacji" - piszą sygnatariusze.

"To, co udało nam się osiągnąć w kwestii przedsiębiorstw wielonarodowych, musimy teraz zrobić odnośnie bardzo bogatych"- piszą Aurore Lalucq (Socjaliści i Demokraci, lewica) i ekonomista Gabriel Zucman, którzy zainicjowali kampanię.

Należy "wprowadzić progresywny podatek od majątku "ultrabogatych" na skalę międzynarodową, aby zmniejszyć nierówności, a jednocześnie finansować inwestycje niezbędne do ekologicznej i społecznej transformacji" - wyjaśniają europosłanka i ekonomista, który jest uznanym ekspertem w dziedzinie podatków.

Autorzy wspominają o pomyśle opodatkowania na poziomie 1,5 proc. od spadku w wysokości powyżej 50 mln euro, podkreślając, że dokładna wysokość podatku musiałaby zostać ustalona "kolektywnie i demokratycznie". Proponują, by OECD, ONZ i Unia Europejska rozpoczęły debatę na ten temat.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM