Nałożył makaron na uszy i wysłuchał przemówienia Putina. Sąd go ukarał

Rosyjski radny z obwodu samarskiego został przez sąd ukarany grzywną za dyskredytację armii. Lokalny działacz opublikował nagranie, na którym słucha przemówienia prezydenta Putina z makaronem na uszach.

Komunistyczny radny dosadnie pokazał co myśli o ostatnim przemówieniu rosyjskiego prezydenta. Najpierw nałożył makaron na uszy, a potem nagrał jak słucha wystąpienia prezydenta Putina do Zgromadzenia Federalnego. Mężczyzna nawiązał do rosyjskiego idiomu "wieszać makaron na uszy", który oznacza kłamanie, opowiadanie bajek. 

Jak informuje Radio Swoboda (rosyjska redakcja RFE/RL), Michaił Abdałkin został ukarany grzywną w wysokości 150 tys. rubli (ok. 8,5 tys. zł.) przez sąd w obwodzie samarskim.

Adwokat ukaranego mówił gazecie "Kommiersant", że wyrok jest bezzasadny, ponieważ na opublikowanym w sieciach społecznościowych nagraniu Abdałkin nie mówił o wojnie na Ukrainie ani o armii rosyjskiej. Radny zamierza odwołać się od wyroku. "Chciałem pokazać moje niezadowolenie i niezadowolenie ludzi, którzy do mnie przychodzą" - powiedział.

Wcześniej, jak pisze Swoboda, samarska duma obwodowa udzieliła radnemu publicznej nagany. Padła również propozycja, by usunąć go z partii komunistycznej.

Na mocy poprawek wprowadzonych do rosyjskich przepisów po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę za "dyskredytację" i "fałszywe informacje" o rosyjskiej armii grozi postępowanie administracyjne lub karne.

TOK FM PREMIUM