Zakaz używania TikToka i Netfliksa na telefonach 2,5 mln urzędników. Rząd Francji podaje powód

W piątek ze skutkiem natychmiastowym rząd Francji zakazał instalowania i używania tzw. aplikacji rozrywkowych, w tym TikToka i Netfliksa, na telefonach służbowych urzędników państwowej służby cywilnej - poinformował dziennik "Le Figaro", powołując się na ministerstwo cyfryzacji.
Zobacz wideo

Aplikacje te "nie posiadają wystarczającego poziomu cyberbezpieczeństwa i ochrony danych, aby mogły być wdrażane na urządzeniach rządowych" - informuje komunikat ministra transformacji i służb publicznych Stanislasa Gueriniego. Zwolnienia z zakazu mają być udzielane "ze względu na potrzeby zawodowe".

- Rząd ma obowiązek chronić Francję przed ewentualnym atakiem na jej bezpieczeństwo i suwerenność - powiedział minister cyfryzacji Jean-Noel Barrot, cytowany przez dziennik "Le Figaro".

Zakaz dotyczy 2,5 mln urzędników służby cywilnej. Telefony osobiste urzędników nie są nim objęte.

"Francja idzie w ślady Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii i Belgii, które w imię ostrożności zakazały używania TikToka na telefonach komórkowych urzędników państwowych i członków swoich rządów" - komentuje "Le Figaro".

Jak podkreśla dziennik, pełna lista zakazanych aplikacji rozrywkowych nie jest znana. Wiadomo, że oprócz TikToka i Netflixa znajduje się na niej również popularna gra Candy Crush.

TOK FM PREMIUM