Nawet 200 tys. Rosjan miało zginąć lub zostać rannych w Ukrainie. Wywiad o roli alkoholu w tej klęsce

Znaczna część spośród nawet 200 tys. rosyjskich ofiar od początku inwazji na Ukrainę zginęła lub została ranna wskutek przyczyn niebojowych - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Doprecyzowało, że chodzi zwłaszcza o wypadki związane ze spożywaniem alkoholu.
Zobacz wideo

W codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony podało, że 27 marca rosyjski kanał informacyjny Telegram poinformował o "niezwykle wysokiej" liczbie incydentów, przestępstw i zgonów związanych ze spożywaniem alkoholu wśród rozmieszczonych sił rosyjskich. Inne główne przyczyny ofiar niebojowych to prawdopodobnie niewłaściwe obchodzenie się z bronią podczas ćwiczeń, wypadki drogowe i urazy klimatyczne, takie jak hipotermia.

"Rosyjscy dowódcy prawdopodobnie uznają wszechobecne nadużywanie alkoholu za szczególnie szkodliwe dla skuteczności bojowej. Jednak ze względu na to, że spożywanie alkoholu w dużych ilościach jest powszechne w większości rosyjskiego społeczeństwa, przez długi czas było ono postrzegane jako cicho akceptowana część życia wojskowego, nawet podczas operacji bojowych" - napisano.

TOK FM PREMIUM