Sprzeczne informacje na temat Bachmutu. Czy doszło do przejęcia miasta przez Grupę Wagnera?

Z Ukrainy docierają sprzeczne informacje na temat sytuacji w Bachmucie. Armia ukraińska zapewnia o tym, że "nadal utrzymuje" miasto, podczas gdy szef Grupy Wagnera informuje o jego przejęciu.

Rejon Bachmutu położony w obwodzie donieckim jest od dłuższego czasu miejscem najcięższych i najkrwawszych walk w wojnie Rosji z Ukrainą. Armia ukraińska zapewniła w niedzielę wieczorem na swej stronie na Facebooku, że "nadal utrzymuje" miasto Bachmut na wschodzie Ukrainy. 

"Wróg nie zaprzestał ataku na Bachmut. Jednak ukraińscy obrońcy dzielnie utrzymują miasto, odpierając liczne ataki wroga" - napisał sztab generalny ukraińskiej armii.

Właściciel najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn twierdzi w materiale wideo, który kilka godzin później pojawił się na kanale Telegram, że jego siły zajęły budynek administracji miasta Bachmut.

Opanowanie ratusza oznacza, że "z prawnego punktu widzenia Bachmut został przejęty" - twierdzi Prigożyn, dodając, że armia ukraińska "skoncentrowana jest w zachodniej części miasta".

Agencja Reutera podkreśla, że nie była w stanie zweryfikować tej wiadomości i przypomniała, że Prigożyn już wielokrotnie przedwcześnie ogłaszał sukcesy swoich oddziałów.

Siły rosyjskie usiłują zająć Bachmut od sierpnia 2022 roku. Prowadzone tam są obecnie najcięższe i najkrwawsze walki w wojnie Rosji z Ukrainą. Mimo prognoz, że dowództwo w Kijowie może podjąć decyzję o wycofaniu się z miasta, oddziały ukraińskie kontynuują obronę Bachmutu.

TOK FM PREMIUM