"Oddziały Rosji pod Kreminną uzbrojone w broń termobaryczną". Raport amerykańskich ekspertów
Jak przekazał amerykański ośrodek, Rosjanie poczynili pewne postępy 11 kwietnia w zalesionych obszarach na południe od Kreminnej. Około 4 km na południe od Kreminnej znajdują się oddziały rosyjskiej 76. dywizji powietrznodesantowej uzbrojone w system TOS-1A. "Po raz pierwszy dowództwo rosyjskie skierowało systemy TOS-1A do sił powietrznodesantowych 3 kwietnia" - przypomina Instytut Studiów nad Wojną i dodaje, że w tym czasie siły powietrznodesantowe Rosji mocno zaangażowały się w walki pod Kreminną. Są to elementy dwóch formacji: 76. i 98. dywizji wojsk powietrznodesantowych.
"ISW nadal ocenia, że systemy TOS-1A nie zapewnią wojskom powietrznodesantowym decydującej przewagi ofensywnej, jednak ich użycie w operacjach pod Kreminną mogło pomóc oddziałom powietrznodesantowym w osiągnięciu ograniczonych postępów taktycznych" - konkludują analitycy
TOS-1A (Sołncepiok) to system artylerii rakietowej z pociskami termobarycznymi, mającymi znaczną siłę niszczenia.
Brytyjskie ministerstwo obrony potwierdziło w poniedziałek, że oddziały powietrznodesantowe Rosji operujące na Ukrainie otrzymały tę wysoce destrukcyjną broń. Resort obrony podkreślił, że zwykle systemy te są obsługiwane przez wyspecjalizowane oddziały i dotąd nie wchodziły formalnie w skład uzbrojenia wojsk powietrznodesantowych. Ich przekazanie może sygnalizować przyszłą rolę wojsk powietrznodesantowych w operacjach ofensywnych na Ukrainie.
Po raz pierwszy o użyciu przez armię Putina systemów TOS-1A na Ukrainie informowano już w marcu 2022 roku, dwa tygodnie od rozpoczęcia inwazji rosyjskiej na sąsiedni kraj. Zgodnie z konwencjami genewskimi broń termobaryczna, która działa poprzez wykorzystanie mieszkanki materiałów zapalnych, zabijających przez gwałtowny skok ciśnienia i temperatury, nie jest zakazana całkowicie. Jej użycie jest jednak ściśle regulowane przez prawa wojny: broń ta nie może być używana przeciw celom wojskowym wtedy, gdy może to zagrażać ludności cywilnej.
Posłuchaj:
-
"Ktoś prezesa okłamuje, żeby się cieszył". Lubnauer o głośnych słowach Kaczyńskiego o marszu
-
"Nie wyobrażam sobie, by wygraną opozycji komentowała Holecka". Co z TVP po wygranej opozycji?
-
Ujawniono plan opozycji na końcówkę kampanii. Ekspert ma wątpliwości, czy to dobra ścieżka
-
Spór o religię w lubelskim liceum. "Mamy się tłumaczyć?". Rodzice oburzeni, dyrekcja dementuje
-
Nagroda Nobla 2023. Laureatami w dziedzinie medycyny zostali Katalin Karikó i Drew Weissman
- Billboardy WOŚP to agitacja wyborcza? Natychmiastowa reakcja Owsiaka
- Nagroda Nobla 2023. Laureatami w dziedzinie fizyki zostali Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L'Huillier
- Brawurową jazdą zebrał 265 punktów karnych. Nie wie dlaczego uciekał
- "Zielona granica" z kolejnym sukcesem. W 10 dni film obejrzało ponad 424 tys. widzów
- Głosowanie za granicą. O czym pamiętać? Pytamy MSZ, co z Polakami mieszkającymi w Ukrainie