Prigożyn grozi Kremlowi, że Grupa Wagnera wycofa się z Bachmutu. Najemnikom znowu brakuje amunicji

Jewgienij Prigożyn, szef najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera, nadal namawia Kreml do tego, by rosyjskie siły przeszły na wschodzie Ukrainy do obrony - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną.
Zobacz wideo

Eksperci z Instytutu Studiów nad Wojną informują, że w sobotę Jewgienij Prigożyn zagroził wycofaniem sił Grupy Wagnera z Bachmutu w Donbasie, jeżeli firma nie otrzyma więcej amunicji. Powiedział, że najemnicy będą kontynuować walki w Bachmucie, ale jeśli sytuacja z amunicją nie poprawi się, będą musieli "wycofać się w sposób zorganizowany albo zostać i umrzeć".

Według analityków Prigożyn może wykorzystać kolejne przetasowania w rosyjskim dowództwie, by otrzymać dostęp do większej ilości amunicji. Zmiany personalne mogą być na korzyść biznesmena. Eksperci zaznaczają, że szef Grupy Wagnera nadal próbuje przekonać Kreml do przejścia do defensywy na wschodzie Ukrainy. Prigożyn stwierdził, że rosyjskie wojsko nie spieszy się z przygotowaniami do odpierania ataków.

Jak oceniają eksperci z amerykańskiego think-tanku, to, że Prigożyn zagroził wycofaniem sił z Bachmutu, może oznaczać, iż obawia się tego, że rosyjskie pozycje na tyłach są podatne na ukraińskie kontrataki.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM