Wołodymyr Zełenski z wizytą w Holandii. Prezydent Ukrainy wygłosi przemówienie w Hadze

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który w środę wieczorem przyleciał do Holandii, w czwartek ma wygłosić w Hadze przemówienie pod hasłem "Nie ma pokoju bez sprawiedliwości" - podały holenderskie media.
Zobacz wideo

W Hadze mieści się siedziba Międzynarodowego Trybunału Karnego, który wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina.

Holenderskie media przypominają, że 4 maja jest Dniem Pamięci Ofiar II Wojny Światowej i późniejszych konfliktów zbrojnych w Holandii, ale podkreślają jednocześnie, że wizyta prezydenta Ukrainy w Niderlandach nie została wcześniej oficjalnie zaplanowana na ten termin.

Wcześniej w środę wieczorem dziennik "De Telegraaf" podał, że na lotnisku Schiphol w Amsterdamie wylądował samolot z Zełenskim. Ukraiński prezydent przyleciał do Niderlandów z Finlandii samolotem holenderskiego rządu - podają media. To pierwsza wizyta Zełenskiego w Niderlandach.

Rozgłośnia NOS Radio 1 poinformowała, że ukraiński prezydent w czwartek spotka się z holenderskim premierem oraz parlamentarzystami. Do Hagi ma także przyjechać premier Belgii Aleksander De Croo.

Zełenski z wizytą w Finlandii. "Podobają nam się wasze samoloty"

Wołodymyr Zełenski złożył w środę wizytę w Finlandii na zaproszenie prezydenta Sauliego Niinisto, który tego dnia przewodniczy także nadzwyczajnemu szczytowi szefów rządów państw nordyckich "Skandynawia - Ukraina".

Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Finlandii Zełenski nawiązał do walki Finów z ZSRR, w tym do wojny zimowej (1939-1940) prowadzonej z sowieckim najeźdźcą oraz roli przywódcy, marszałka Carla G. Mannerheima w fińskiej wojnie. - W niemal wszystkich naszych księgarniach są książki o waszej wojnie - powiedział.

Pytania mediów zdominowała kwestia myśliwców, na których otrzymanie liczy Ukraina. - Podobają nam się wasze samoloty - zażartował Zełenski na konferencji. Prezydent Finlandii przyznał, że fińskie siły powietrzne dysponują maszynami F/A-18 Hornet, ale nie ma ich "zbyt wiele" na stanie ani w fińskiej armii, ani w innych krajach. Przypomniał, że aby je zastąpić, zamówione zostały z USA nowe F-35. - Nie możemy jednak przekazać Hornetów, zanim nie dostaniemy nowych maszyn - przyznał Niinisto.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM