Bójka o ukraińską flagę. Awantury z udziałem delegatów Ukrainy i Rosji w czasie szczytu w Ankarze

Do awantury i bójki między członkami delegacji Ukrainy i Rosji doszło w kuluarach Zgromadzenia Parlamentarnego Współpracy Gospodarczej Państw Morza Czarnego w Ankarze. Niespokojnie było też w trakcie obrad, ukraińscy dyplomaci przerwali przemówienie Rosjan.

Podczas Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Współpracy Gospodarczej Państw Morza Czarnego w trakcie przemówienia rosyjskiej deputowanej Olgi Timofiejewej członkowie ukraińskiej delegacji rozwinęli za kobietą flagi i skandowali antyrosyjskie hasła. Akcję próbowali przerwać Rosjanie i doszło do bójki. Interweniować musiał przewodniczący obradom - Mustafa Sentop, szef tureckiego parlamentu.

To nie jedyny incydent. W kuluarach kiedy jeden z przedstawicieli Ukrainy pozował z flagą swojego kraju, rosyjski dyplomata wyrwał mu niebiesko-żółty sztandar. Jak wynika z relacji zamieszczonej m.in. przez Ukrinform, członek ukraińskiej delegacji Ołeksandr Marikowski pobiegł za Rosjaninem, uderzył go i odebrał flagę. Doszło do szarpaniny, którą musieli przerwać ochroniarze i świadkowie awantury.

Organizacja Współpracy Gospodarczej Państw Morza Czarnego powstała w 1992 roku z inicjatywy Turcji. Obecnie organizacja skupia 13 państw.

TOK FM PREMIUM