Sąd w Berlinie zezwolił na wywieszanie flag Ukrainy w 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Flagi Rosji nadal zakazane

Sąd administracyjny w Berlinie uchylił zakaz wywieszania ukraińskich flag na sowieckich pomnikach w dniach 8 i 9 maja Wcześniej berlińska policja zakazała wywieszania ukraińskich i rosyjskich flag w dniach upamiętniania zakończenia II wojny światowej w Europie. Flagi rosyjskie pozostają zakazane - informuje portal rbb24.
Zobacz wideo

Sąd administracyjny w Berlinie uchylił zakaz wywieszania ukraińskich flag na sowieckich pomnikach w Treptow, Tiergarten i Schoenholzer Heide w dniach 8 i 9 maja, kiedy przypada 78. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie.

Wcześniej berlińska policja, aby zapewnić "godne upamiętnienie poległych żołnierzy byłej Armii Radzieckiej" wydała zakaz wywieszania flag rosyjskich i ukraińskich, zabronione miało być również odtwarzanie pieśni marszowych i wojskowych, a także "wygłaszanie wypowiedzi, które ze względu na obecną sytuację mogą oznaczać aprobatę lub gloryfikację" rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Ukraińskie stowarzyszenie "Vitsche" złożyło odwołanie od zakazu wywieszania flagi i wygrało sprawę. W uzasadnieniu sądu, które jest dostępne dla rbb, stwierdzono, że zarządzenie jest "w oczywisty sposób niezgodne z prawem". Nie przedstawiono "żadnych dowodów, które pozwoliłyby przyjąć, że bezpieczeństwo publiczne jest zagrożone".

Decyzja sądu z piątku odnosi się tylko do ukraińskich flag; rosyjskie pozostają zakazane - podaje rbb24.

Berlińska policja napisała w nocy na Twitterze, że nie będzie się odwoływać od tej decyzji. 

TOK FM PREMIUM