Drony z kartonu to nie żart. W Ukrainie służą m. in. do transportu leków

Ukraina otrzymała dotąd setki lekkich kartonowych dronów z Australii, których dostawy rozpoczęły się w lutym i marcu br. Ich wykorzystanie w wojnie zwiększyło zainteresowanie tą konstrukcją - podał ukraiński portal mil.in.ua.

Trwa rosyjska inwazja w Ukrainie. Walki trwają, Ukraina wykorzystuje w nich sprzęty przekazane przez poszczególne kraje. Wśród nich jest Australia, która zaopatruje kraj Wołodymyra Zełenskiego w kartonowe drony. 

Producent dronów nie ujawnił dokładnej liczby dostarczonych Ukrainie egzemplarzy ze względów bezpieczeństwa - zastrzega portal w informacji opublikowanej w środę. Jednak w marcu br. ten sam portal informował, powołując się na media australijskie, że armia ukraińska otrzymuje co miesiąc około 100 sztuk dronów.

Kartonowy dron, który powstaje z tekturowych gotowych elementów wymagających jedynie złożenia, może przenosić ładunek o wadze od 3 do 5 kg w ciągu jednej do trzech godzin, na odległość od 40-120 km, w zależności od ciężaru.

Według informacji z marca br. armia ukraińska używała tych maszyn do dostarczania amunicji i leków na linię frontu. Możliwe było też ich zastosowanie do lotów zwiadowczych bądź zrzucania ładunków wybuchowych. Dron - poza przenoszeniem małych ładunków - może służyć np. jako przekaźnik w łączności powietrznej, albo po prostu jako przynęta.

TOK FM PREMIUM