Ukraina ogłasza gotowość do rozpoczęcia kontrofensywy. To "historyczna szansa"

Ukraina jest gotowa do rozpoczęcia kontrofensywy - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) tego kraju Ołeksij Daniłow, cytowany w sobotę przez BBC.
Zobacz wideo

Daniłow nie podał daty rozpoczęcia kontrataku, zaznaczył jedynie, że operacja może zacząć się "jutro, pojutrze albo za tydzień". "To by było dziwne, gdybym podał daty rozpoczęcia tych czy innych wydarzeń. Tego nie można robić" - dodał.

Sekretarz powiedział, że ukraińskie władze "nie mają prawa do błędu", jeśli chodzi o decyzję dotyczącą kontrofensywy, ponieważ jest to "historyczna szansa", której nie mogą zaprzepaścić.

Siły zbrojne rozpoczną kontratak, kiedy dowódcy uznają, że w danej chwili możliwe jest osiągnięcie najlepszych rezultatów - zaznaczył.

Sekretarz RBNiO zaprzeczył doniesieniom o tym, że kontrofensywa już się rozpoczęła. Niszczenie rosyjskich centrów dowodzenia i rosyjskiego sprzętu wojskowego to zadanie ukraińskich sił zbrojnych od 24 lutego 2022 roku, czyli od początku pełnowymiarowej rosyjskiej agresji - wskazał. "Nie mamy dni wolnych podczas tej wojny" - podkreślił Daniłow.

W rozmowie z BBC sekretarz RBNiO potwierdził, że część najemników rosyjskiej Grupy Wagnera wycofuje się z Bachmutu w Donbasie. "Nie oznacza to, że przestaną z nami walczyć" - dodał. Poinformował, że siły te przegrupowują się i udają do trzech innych lokacji. Daniłow przyznał, że ukraińskie siły kontrolują jedynie niewielką część Bachmutu.

Komentując doniesienia o transferze taktycznej broni jądrowej z Rosji na Białoruś, Daniłow stwierdził, że jest "całkowicie spokojny", jeśli chodzi o tę kwestię. "Dla nas to nie jest żadna nowość" - stwierdził.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM