Grupa Wagnera wycofuje się z Bachmutu. ISW: Prawdopodobnie w celu odnowienia i przegrupowania

Jewgienij Prigożyn prawdopodobnie wycofuje oddziały najemników z Grupy Wagnera z Bachmutu w celu ich odnowienia i przegrupowania -ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.
Zobacz wideo

"Wygląda na to, że najemnicy z Grupy Wagnera są wycofywani z Bachmutu na zaplecze w celu przegrupowania i odnowienia" – pisze Instytut Badań nad Wojną, wskazując, że operacje ofensywne sił rosyjskich w mieście i wokół niego zmniejszyły się.

ISW przytacza doniesienia strony ukraińskiej, według których liczba rosyjskich ataków bardzo zmalała, co może być związane z przegrupowaniem. Wojska ukraińskie zajęły pozycje na wzniesieniach na północ i południe od Bachmutu, a także że wciąż kontrolują pozycje na południowo-zachodnich przedmieściach.

Rozpoczęcie wycofania swoich sił z Bachmutu ogłaszał 27 maja Jewgienij Prigożyn, co według ISW jest prawdopodobne i na co może wskazywać zmniejszenie rosyjskich zdolności ofensywnych w rejonie Bachmutu.

ISW podejrzewa, że rosyjskie dowództwo może być w trakcie przerzucania do Bachmutu sił samozwańczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej w celu zastąpienia wycofujących się wagnerowców. Te działania mogą być przyczyną zmniejszenia intensywności ataków rosyjskich w rejonie Awdijiwka - Donieck.

Jednocześnie, jak ocenia think-tank, Rosjanie najwyraźniej wzmacniają flanki wokół Bachmutu przy pomocy regularnych jednostek swojej armii, przerzucanych m.in. z linii Kreminna-Swatowe na granicy obwodów charkowskiego i ługańskiego.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM