"Jesteśmy gotowi, by rozpocząć kontrofensywę". Zełenski: Nie możemy czekać miesiącami

Wołodymir Zełenski potwierdził w "Wall Street Journal", że Ukraina jest już gotowa do przeprowadzenia kontrofensywy. - Nie możemy czekać miesiącami. Mocno wierzymy w nasz sukces - powiedział.
Zobacz wideo

W sprawie oczekiwanej od miesięcy kontrofensywy Wołodymir Zełenski nie pozostawia złudzeń. Ukrainie wciąż nie udało się uzyskać całego oczekiwanego sprzętu, mimo to Kijów jest gotowy do działania. - Mocno wierzymy w nasz sukces. Nie wiem, jak długo to potrwa. Tak naprawdę sytuacja może pójść w różne strony. Ale zrobimy to, jesteśmy gotowi - powiedział prezydent Ukrainy.

Zdaniem Zełenskiego głównym zadaniem Zachodu powinna być trwała izolacja Rosji - bez oglądania się na działania Władimira Putina.

W wywiadzie poruszono też wątek ewentualnej wygranej kandydata Donalda Trumpa w przyszłorocznych wyborach w Stanach Zjednoczonych. Zełenski stwierdził, że nie ma pewności co do postawy Trumpa, bo - jak podkreślił - w czasie jego prezydentury nie było pełnoskalowej wojny. Stwierdził jednak, że Joe Biden zrobił dla jego kraju więcej niż swój poprzednik.

Rosjanie kontynuują ataki

"W ciągu ostatniej doby siły rosyjskie podejmowały ataki m.in. w rejonie Marjinki i Bachmutu w obwodzie donieckim, a także w obwodzie ługańskim. Ogółem miało miejsce 29 starć" - poinformował w sobotę sztab generalny armii ukraińskiej.

Zaznaczył, że w ciągu doby armia rosyjska przeprowadziła 17 ostrzałów rakietowych i 67 lotniczych.

Siły wroga atakowały m.in. w rejonie miejscowości Nowoseliwske w obwodzie ługańskim. Powiadomiono również o działaniach ofensywnych, podejmowanych przez Rosjan na kierunku Łymanu w rejonie miejscowości Makiejewka w obwodzie ługańskim i Spirnego w obwodzie donieckim.

Siły rosyjskie podejmowały nieudane ataki w rejonie wsi Iwaniwske pod Bachmutem, a także prowadziły działania ofensywne pod Marjinką. Tam Ukraińcy odparli 14 ataków.

Według informacji ukraińskiego sztabu w Rosji trwają działania, mające zachęcać do służby w wojsku. M.in. w Kraju Ałtajskim do wstąpienia do wojska są zachęcane osoby z wyrokami w zawieszeniu. Władze proponują im podpisanie kontrakty na okres 3-5 miesięcy.

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM