Wojna w Ukrainie. Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce. Trwa ewakuacja ludności

Siły rosyjskie wysadziły w powietrze zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce w okupowanej przez Rosję części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy - poinformowały we wtorek rano Siły Zbrojne Ukrainy.
Zobacz wideo

"Skala zniszczeń, prędkość i ilość wody oraz prawdopodobne obszary powodzi są ustalane" – poinformowała ukraińska armia na Facebooku.

Wołodymyr Zełenski zwołuje naradę Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony

W związku z wysadzeniem przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwołuje naradę Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBiO). O wyznaczeniu nadzwyczajnego posiedzenia RBNiO poinformował szef rady Ołeksij Daniłow - podał portal Ukraińska Prawda.

Z doniesień ukraińskich agencji informacyjnych wynika, że w zbiorniku kachowskim na Dnieprze spada poziom wody w związku z wysadzeniem tamy. Władze obwodu chersońskiego rozpoczęły ewakuację ludności.

Już w październiku ubiegłego roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostrzegał, że jeśli siły rosyjskie przerwą zaporę w elektrowni wodnej w Nowej Kachowce, to w strefie zalania znajdzie się ponad 80 miejscowości, tym miasto Chersoń. 

Trudna noc w całej Ukrainie

Portal "Ukraińska Prawda" poinformował, że w nocy z poniedziałku na wtorek ogłoszono alarm przeciwlotniczy z poniedziałku na wtorek na obszarze całej Ukrainy. Silne eksplozje słychać było w stolicy kraju, Kijowie. Mer Kijowa Watalij Kliczko poinformował na Telegramie, że systemy obrony powietrznej odpierają ataki na miasto.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM