"Europa zmierza ku nowemu kryzysowi migracyjnemu". Wzrost nielegalnych przepraw o 150 proc.

"Europa z zawiązanymi oczami zmierza ku nowemu kryzysowi migracyjnemu" - ostrzegli szef MSZ Włoch, wicepremier Antonio Tajani i przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Manfred Weber. Na łamach dziennika "La Stampa" w środę wyrazili przekonanie, że UE musi odzyskać kontrolę nad Morzem Śródziemnym i wzmocnić ochronę swoich granic zewnętrznych.
Zobacz wideo

We wspólnym tekście Tajani i Weber podkreślili, że w ciągu czterech pierwszych miesięcy tego roku 80 tys. osób przekroczyło nielegalnie granice Unii Europejskiej. "Jeśli spojrzymy tylko na szlak na centralnym Morzu Śródziemnym - dodali - nielegalne przeprawy wzrosły o prawie 150 procent".

Następnie podkreślili: "Trzeba stworzyć politykę migracyjną, która pokaże jedność wszystkich państw. Nie osiągniemy nigdy celów, jeśli przeważą narodowe egoizmy".

Trzeba odzyskać kontrolę nad Morzem Śródziemnym 

Dwaj politycy z Europejskiej Partii Ludowej napisali: "Morze Śródziemne jest południową granicą Unii Europejskiej, a po to, by odzyskać kontrolę nad sytuacją, potrzebujemy strategii, opartej na wzmocnionej ochronie zewnętrznych granic i większej europejskiej solidarności wobec osób potrzebujących".

"W tym samym czasie jednak obywatele proszą o pragmatyczne rozwiązania, by zwalczać nielegalną imigrację. Lewica w UE dalej wykorzystuje kryzys migracyjny w sposób demagogiczny" - zaznaczyli Tajani i Weber.

Wyrazili przekonanie, że skuteczna polityka migracyjna musi zacząć się od "uczynienia naszych granic bezpiecznymi".

Na Morzu Śródziemnym zginęło ponad 26 tys. osób

"To władze państw członkowskich, a nie przemytnicy muszą decydować o tym, kto dostanie się do Europy. UE powinna ustalić kodeks postępowania dla statków organizacji pozarządowych" - oświadczyli dwaj politycy.

Zwrócili uwagę na to, że w ostatnich 10 latach na Morzu Śródziemnym zginęło ponad 26 tys. osób, oszukanych przez przemytników.

"Aby zatrzymać tę ludzką tragedię musimy współpracować z państwami tranzytowymi i założyć ośrodki rejestracji i przyjmowania także poza Europą. Naszej straży granicznej i morskiej musi zostać powierzona nowa misja patrolowania Morza Śródziemnego" - podkreślili szef MSZ Włoch i lider EPL.

Dodali: "Zawarcie porozumienia z Tunezją jest priorytetem, jeśli chcemy odzyskać kontrolę nad Morzem Śródziemnym".

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM