Chęć Ukraińców do powrotu będzie spadać, wciąż połowa nie chce zostać za granicą [Rozumieć Ukrainę]

Ukraińcy doceniają zarobki i usługi publiczne, ale uważają, że w niektórych kwestiach ich kraj bije na głowę resztę Europy. O tym w 16. odcinku podcastu "Rozumieć Ukrainę".
Zobacz wideo

Według badań przeprowadzone przez agencję Rating wśród osób, które wyemigrowały z Ukrainy i osiedliły się w krajach europejskich - prawie 90 proc. uważa, że najważniejszą przewagą krajów, w których znaleźli schronienie są względnie wysokie zarobki. I to nawet wówczas, jeśli pracuje się poniżej swoich kwalifikacji. W ślad za tym idzie jakość usług społecznych oraz standard ochrony praw i wolności obywatelskich. Już jednak prowadzenie biznesu czy możliwość osiągnięcia sukcesu premiują Ukrainę.

Na pytania o ocenę konkretnych sfer życia Ukraińcy za granicą wskazują z dumą, że Ukraina bije pozostałe kraje europejskie jakością usług publicznych dostępnych online (71 proc. wskazuje Ukrainę, tylko 16 proc. państwa osiedlenia). Podobnie jest z usługami finansowymi i bankowymi. Ale Ukraińcy za granicą też z nostalgią wspominają ukraińskie kawiarnie i restauracje - 70 proc. stawia je wyżej nad "zachodnie", a tylko 15 proc. ma przeciwne zdanie. Usługi "beauty" także są znacznie lepsze w Ukrainie, zdaniem badanych. 

Jaka jest więc odpowiedź na pytanie o chęć powrotu do Ukrainy? Tu badani zostali podzieleni na dwie grupy - tych którzy wyemigrowali przed wybuchem pełnoskalowej wojny oraz tych, którzy ruszyli po 24 lutego 2022 r. Z tej drugiej grupy 49 proc. jasno deklaruje, że nie chciałoby zostawać zagranicą. Spośród tych, którzy wyemigrowali wcześniej, nie chciałoby zostawać poza Ukrainą 40 proc. Więcej na blogu Edwina Bendyka >>

I w ostatnim odcinku podcastu "Rozumieć Ukrainę":

TOK FM PREMIUM