Kadyrow w śpiączce. Czy nie był za blisko Putina? "Liczył się z tym, że zostanie siłowo usunięty"

Ukraińcy twierdzą, że Ramzan Kadyrow jest w ciężkim stanie. Przywódca Czeczenii jest blisko Władimira Putina. Pytanie jednak, czy nie za blisko i czy Kreml nie stoi za złym stanem Kadyrowa. - Po wybuchu wojny w Ukrainie niejednokrotnie sygnalizował, że liczy się z tym, iż zostanie siłowo usunięty ze swojego stanowiska. Zapowiadał, że nie trzeba go usuwać siłą, bo sam się na czas usunie - mówiła w TOK FM dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz wideo

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow jest w ciężkim stanie - powiedział Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany przez serwis Obozrevatel. Portal podał, powołując się na źródła w czeczeńskiej diasporze, że Kadyrow od kilku dni jest w śpiączce.

- Stan zdrowia i wygląd Kadyrowa, który ostatnio bardzo się zmieniał, wzbudzał duże zainteresowanie obserwatorów. Do grudnia wypierał informacje o tym, że boryka się z przewlekłymi chorobami. Wiemy, że to może być problem z nerkami i nałożona na to cukrzyca. Dochodzą do tego spekulacje rosyjskich mediów społecznościowych, że to mogą być także kwestie związane z nadużywaniem narkotyków – mówiła w TOK FM dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Rozmówczyni Karoliny Głowackiej przyznała, że pojawiają się również spekulacje, które mówią o otruciu Kadyrowa. Jak przypomniała, on sam całkiem niedawno oskarżył swojego osobistego lekarza, który w październiku ubiegłego roku znikł. - Nie wiemy, gdzie się podziewa. Straciliśmy go z radaru. Dziennikarze śledczy próbują go odszukać. Więc zagadek jest więcej - stwierdziła.

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

"Zapowiadał, że nie trzeba go usuwać siłą, bo sam się na czas usunie"

Prowadząca audycję zwróciła uwagę, że przywódca Czeczenii jest blisko Władimira Putina. Pytanie jednak, czy nie za blisko i czy Kreml nie stoi za złym stanem Kadyrowa. - On od dawna funkcjonuje z polityce rosyjskiej i utrzymuje siepaczy kremlowskich, którzy najprawdopodobniej doprowadzili do śmierci Borysa Niemcowa. Także w śmierci Anny Politkowskiej mamy ślad czeczeński. Więc Kadyrow to nie jest przywódca, który nie ma świadomości, jakie reguły rządzą polityką rosyjską ani kto i jak kończy, gdy wypada z łask Kremla. Po wybuchu wojny w Ukrainie niejednokrotnie sygnalizował, że liczy się z tym, iż zostanie siłowo usunięty ze swojego stanowiska. Zapowiadał, że nie trzeba go usuwać siłą, bo sam się na czas usunie. Ale później odwołał swoje słowa - tłumaczyła i dodała, że mimo wszystko Kadyrow ma świetne relacje z Putinem, a to, że rządzi republiką, wynika z "usynowienia" go przez Putina.

Jeśli więc prezydent Rosji nie stanowi zagrożenia dla Kadyrowa, to kto? Ekspertka wskazała, że czeczeński przywódca ma na pieńku ze służbami rosyjskimi. I właśnie to wzbudza szereg spekulacji, jakoby one miały stać za problemami zdrowotnymi Ramzana Kadyrowa.

Kadyrow rządzi Czeczenią od 2007 roku. Przywódca północnokaukaskiej republiki cieszy się w Rosji opinią wpływowego polityka, natomiast obserwatorzy z krajów zachodnich i rosyjscy opozycjoniści oceniają jego rządy jako brutalną dyktaturę. Kadyrow bezwzględnie rozprawia się nie tylko ze swoimi przeciwnikami politycznymi, lecz także m.in. z niezależnymi dziennikarzami i przedstawicielami mniejszości seksualnych. Jego siły zbrojne, czyli oddziały tzw. kadyrowców, uczestniczyły w działaniach bojowych w Ukrainie po stronie Rosji.

TOK FM PREMIUM