Meloni i von der Leyen na Lampedusie. "Potrzebujemy europejskiej reakcji"

- Liczba imigrantów wzrasta proporcjonalnie do wszelkiego rodzaju sytuacji kryzysowych, które charakteryzują obszar śródziemnomorski. Z pewnością potrzebujemy europejskiej reakcji na to wszystko. (...) Wkrótce przygotujemy 10-punktowy plan działania dotyczący wsparcia Włoch - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen, która w niedzielę odwiedziła Lampedusę.
Zobacz wideo

- Zamiast relokacji imigrantów, konieczne jest powstrzymanie przyjazdów, proszą o to sami uchodźcy, którym na co dzień staramy się opiekować. Nie wykluczam zaangażowania ONZ. Potrzebujemy przynajmniej misji morskiej UE przeciw przemytnikom - powiedziała premier Włoch Giorgia Meloni podczas konferencji prasowej na zakończenie wspólnej z szefową KE wizyty na Lampedusie.

- Nielegalną imigrację należy zwalczać, jeśli nie chcemy, aby sytuacja kryzysowa ogarnęła całą Europę - dodała Meloni.

Premier podkreśliła ponadto znaczenie tej kwestii nie tylko dla Włoch, ale dla całej Europy. Meloni poprosiła o wspólną pracę instytucji europejskich w celu poradzenia sobie z nadzwyczajną sytuacją: "Dziękuję przewodniczącej Komisji Europejskiej za szybkie przyjęcie mojego zaproszenia. Jest to problem, który dotyka każdego (Europejczyka - PAP). Nie jest to gest solidarności ze strony Europy, ale akt odpowiedzialności wobec samej siebie".

- Lampedusa to nie tylko granica włoska, ale europejska. Potrzebujemy poważnych, kompleksowych i długotrwałych rozwiązań. Wszyscy musimy pracować w tym samym kierunku, nie powinno być tak, że niektórzy podążają w innym kierunku ze względów ideologicznych - dodała premier Meloni, cytowana przez włoskie media.

Von der Leyen: przygotujemy 10-punktowy plan działania dotyczący wsparcia Włoch 

- Liczba imigrantów wzrasta proporcjonalnie do wszelkiego rodzaju sytuacji kryzysowych, które charakteryzują obszar śródziemnomorski. Z pewnością potrzebujemy europejskiej reakcji na to wszystko. (...) Wkrótce przygotujemy 10-punktowy plan działania dotyczący wsparcia Włoch - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen.

- Wasza solidarność rozgrzewa moje serce, ale ta sytuacja kryzysowa nie zależy od nich (imigrantów - PAP) - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej podczas konferencji prasowej na zakończenie wspólnej z premier Giorgią Meloni wizyty na wyspie Lampedusa.

- Musimy ustalić kryterium tego, kogo będziemy przyjmować. Wkrótce przygotujemy 10-punktowy plan działania dotyczący wsparcia Włoch - dodała von der Leyen.

Na zakończenie konferencji Meloni podziękowała jeszcze mieszkańcom Lampedusy. "Dziękuję mieszkańcom Lampedusy, z którymi rozmawiałyśmy dziś rano. Zawsze borykali się z trudną sytuacją. To odpowiedzialni, bardzo dobrzy ludzie. Miło było mi ich poznać i porozmawiać. Zależy nam na poprawie warunków na wyspie. Znaleźliśmy już 45 milionów euro na pomoc dla administracji miejskiej" - powiedziała Meloni.

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM