Rosyjska rakieta uderzyła w polską fabrykę we Lwowie. "Zakład płonie"

- Rakieta uderzyła w naszą fabrykę w Ukrainie - powiedział Ryszard Florek, prezes firmy Fakro. Zakład znajduje się we Lwowie, gdzie w nocy z poniedziałku na wtorek Rosja przypuściła atak powietrzny.
Zobacz wideo

- Zakład płonie - przekazał we wtorek prezes firmy Fakro w rozmowie z serwisem sadeczanin.info. - O 5 nad ranem zadzwonił telefon. Usłyszałem, że w nasz zakład uderzyła rakieta. Na szczęście nie ucierpieli nasi pracownicy. Spłonęła hala produkcyjna oraz magazyn częściowo udostępniony dla Caritas Lwów. Czekamy, aż zostanie ugaszony pożar. Wtedy oszacujemy straty. Jesteśmy w kontakcie z naszymi pracownikami i kadrą zarządzającą. Okazujemy im wsparcie. Na miejscu dotarł już polski biskup - relacjonował Ryszard Florek.

Pytany przez dziennikarzy, jakie straty poniosła firma, odparł, że "na razie trudno oszacować". - W magazynie było dwa tysiące okien. Jedno kosztuje tysiąc złotych, więc to już jest 2 miliony. Jeśli doliczyć do tego halę, to wychodzi 10 milionów - wylicza Florek.

Ataki na Lwów

W nocy z poniedziałku na wtorek Rosja przypuściła atak powietrzny za zachodni Lwów. Miastem wstrząsnęły eksplozje. Jak podawali rano lokalni urzędnicy w mediach społecznościowych, jedna osoba jest ranna. - Był to mężczyzna, który pracował w ostrzelanym magazynie przemysłowym - powiadomił mer Lwowa Andrij Sadowy.

Na miejscu zdarzenia wciąż pracują strażacy, którzy walczą z pożarem. Ogień rozprzestrzenił się na powierzchni niemal 10 tys. metrów kwadratowych. Łącznie zniszczono trzy magazyny. "Znajdowały się w nich okna, produkty chemiczne i pomoc humanitarna zgromadzona przez organizację Caritas-Spes" - przekazał Sadowy na Telegramie 

Mer potwierdził w ten sposób doniesienia, że celem rosyjskiego ostrzału nie były obiekty o przeznaczeniu wojskowym.

Wcześniej władze Lwowa i obwodu lwowskiego, a także siły powietrzne ukraińskiej armii informowały, że aż 18 spośród 30 bezzałogowców, które w nocy zaatakowały Ukrainę było wymierzonych w region lwowski.

TOK FM PREMIUM