Brzetislav Danczak nowym ambsadorem Czech w Polsce. Pokieruje również misją dyplomatyczną w Kijowie

Nowym ambasadorem Czech w Polsce będzie Brzetislav Danczak - poinformował w piątek wieczorem szef MSZ w Pradze Jan Lipavsky. Nowy ambasador, Radek Pech, pokieruje również czeską misją dyplomatyczną w stolicy Ukrainy Kijowie.
Zobacz wideo

Brzetislav Danczak jest prorektorem Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Jako naukowiec specjalizuje się w tematyce bezpieczeństwa energetycznego, relacji transatlantyckich i Grupy Wyszehradzkiej. Od 2018 roku jest przewodniczącym czeskiej rady programowej Forum Polsko-Czeskiego - instytucji współtworzonej przez resorty dyplomacji Polski i Czech.

- Czechy wysyłają nowych ambasadorów do dwóch miejsc kluczowych dla naszej polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa - powiedział minister Lipavsky.

Jak przypomniała agencja CTK, stanowisko ambasadora w Warszawie pozostawało nieobsadzone od lutego br.

Nowy ambasador Czech w Kijowie, Radek Pech, poprzednio był ambasadorem w Danii, a wcześniej kierował placówkami w Finlandii, Estonii, Rumunii i na Litwie.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM